Как да превърнем София в място, което да е приятно и безопасно за всички придвижващи се? И може ли да се намали броят на пътните знаци, тъй като според някои експерти в автомобилните среди големият им брой е напрягащ и натоварващ? Зам.-кметът по инвестиционно строителство Ангел Джоргов разказа подробности по темата пред Радио София.
По думите му всеки един проект, който касае временна организация на движение или постоянна организация, след реализирането му се наблюдава от няколко комисии. Основната е по организация и безопасност на движението, в която има представители от всякакви сфери, в това число представители на МВР и КАТ. Всеки един поставен знак е разглеждан от тази комисия, която наброява около 30 човека.
Той подчерта, че мониторингът трябва да стане улица по улица, тъй като има места в столицата, на които въпреки, че не са сложени антипаркинг елементи хората не си позволяват да спират по тротоарите, но има и други, на които постоянно се паркира. Поставянето на камери в бус лентите значително е намалило нарушенията, но по думите му нещата са комплексни, защото става въпрос и за манталитета на хората.
Относно кръстовищата на две нива Джоргов сподели, че когато няколко поредни кръстовища се реализират в такава организация на движение, облекчаването на движението е факт и в последните години това е приоритизирано.
"В момента основните усилия по пътната инфраструктура на Столичната община са насочени към реализацията на Третия градски ринг, който до голяма степен трябва да облекчи движението в центъра", отбеляза той.
"Когато се въвежда някаква по-тежка организация за движение винаги имаме нужда от съдействие от органите на реда. Хората никога не са отказвали. Разбира се, в София има в работни дни над 2 млн. души, знаем всички и каква е бройката на автомобилите".
Той подчерта, че екипите не могат да бъдат на всяко кръстовище, но със сигурност има нужда от тяхното увеличаване.
Джоргов допълни, че когато по улиците има повече служители на МВР шофьорите стават по-стриктни и дисциплинирани.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..