Преди броени дни у нас беше отбелязана Седмицата на италианския език по света.
По този повод "Литературен вестник" (с подкрепата на Италианския културен институт) излиза със специално, двуезично издание.
Броят ще бъде представен тази вечер от 18 ч., а часове по-рано в Радио София гостува Дария Карапеткова, модератор на събитието и преподавател в катедра "Романистика" на СУ "Св.Климент Охридски":
"Всяка година Седмицата на италианския език има едно водещо тематично послание. Този път акцентът беше поставен върху италианския език на младите хора. Въздействието на английския.", каза пред Радио София
"Именно хибридността на младежкото говорене, породена от характерния за младите хора флирт с космополитното, е в основата на въпросната провокация, и тя само потвърждава очевидния факт, че в глобалното село вече не е проблем да се пресегнем отвъд синора и да вземем това, от което имаме нужда", отбелязва Карапеткова в специалния брой.
В изданието едно от тематичните ядра са интервютата с лекторите по български език в Неапол, Венеция, Милано и Болоня. Те съставят картината на двустранния италиано-български обмен по отношение както на обучението, така и на политиките за опознаване на езика.
Интересно е да се отбележи, че италианският език се е превърнал в творчески избор за немалко автори извън "Ботуша" (например Джумпа Лахири). Българското име в тази тенденция е на доц. Стилияна Милкова. Тя преподава сравнително литературознание в Обърлин Колидж в САЩ и е специалист по италианска и руска литература, преводач и автор на монография, посветена на Елена Феранте. През октомври т.г. римското издателство "Воланд", (публикувало Георги Господинов в Италия), издаде дебютния сборник с разкази на българката, написани на италиански.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..