Във второто издание на рубриката "Нашата кола във вашия квартал", водещият на „Събуди се, София“ Константин Лавсов разходи с автомобила районния кмет в новите квартали, които попадат на територията на „Лозенец“.
Първата точка, през която преминаха е ремонтираният бул. „Филип Кутев“, след което мобилното студио се насочи по ул. „Флора Кънева“. През седмицата стана ясно, че големият проблем в тази част на София е собствеността на улиците.
„Ул. „Флора Кънева“ е общинска собственост. По нея се изгражда с европейски пари водопровод, който трябва да свърже канализацията на „Драгалевци“ със софийската канализация и самият кв. „Кръстова вада“ да получи канализация, което ще го накара да прилича на по-модерен квартал“, каза Константин Павлов.
Той коментира и казуса с ограниченото паркиране около столичния Зоопарк. Паркоместата са малко и се заемат веднага, след което останалите автомобили паркират неправилно.
„Бившият паркинг на Зоопарка е доста голям, но той е бил приватизиран през 90-те години и оттогава е склад за строителни материали. Въобще не мисля, че тук е мястото за голям склад за строителни материали. Смятам, че продажбата на самия паркинг е скандален и дори криминален, но ситуацията е такава. Той е частен“, обясни Павлов.
По думите му, няма как на мястото да се въведе почасова зона за платено паркиране, тъй като голяма част от имотите са частни.
Кметът на район „Лозенец“ направи връзка и с резултатите от последното преброяване на населението и местната политика.
„Точно тези нови квартали, в които ние се движим, как няма инфраструктура, как се чака за какво ли не с десетилетия, всъщност в тях се заселват най-желаните жителите по целия свят – млади, активни семейства, с добро образование, с малки деца, перспективни. Това са жителите мечта, а ние ги караме да живеят в тези условия, принуждаваме ги, заради това, че десетилетия наред не сме успели да си направим градовете такива, каквито трябва. Импулсът те да напуснат България е огромен“, добави Константин Павлов.
Какво още каза кметът на „Лозенец“ за проблемите, свързани с новите квартали на територията му, можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..