Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Вили Лилков: 10 ноември е началото на успешен за България път

Снимка: Радио София

Днес се навършват 33 години от началото начало на прехода на България към демокрация и пазарна икономика.

Датата 10 ноември е началото на нов път, каза в предаването „Радиокафе“ проф. Вили Лилков. Според него е логично емоцията с годините да намалява.

„Нормално е да се утаяват важните неща в нашето съзнание, в спомените, да осмисляме все повече това, което се е случило и да гледаме малко по-трезво. И аз нямам тази емоция, която имах преди години по отношение на тази дата, но мисля, че днес можем много по-трезво и по-точно да оценим това, което се е случило. Това е категорично начало“, добави проф. Лилков.

Той отбеляза, че днес се навършват 33 години от вътрешнодворцовия преврат, толкова колкото са минали и в управление на Тодор Живков. Според проф. Лилков едва в последните години е станало възможно преосмислянето на учебните програми по отношение на прехода. Има съпротива и от учители по история, и от директори, каза професорът.

10 ноември е началото на един успешен за България път. Вярно, по-дълъг от очакваното, но и съпротивата беше много по-дълга от очакваното. Тази дата беше отправна точка за едно движение напред. С годините все повече хора осъзнават, че пътят ни е общ и той е в полза на всички. Аз много по-спокойно днес разговарям с мои политически опоненти, защото сме осмислили заедно и сме вървели заедно в един път. Ние нямаме тежка травма от 10 ноември, за разлика от 9 септември 1944 г., която дата, макар и минали вече почти 80 години, много тежко продължава да разделя българското общество“, обясни проф. Вили Лилков.

Според него, въпреки че през периода от 10 ноември досега са излезли много книги за прехода, историците, изследователите, писателите и кинематографистите са длъжници за изразяване и отразяване на историческата истина. 10 ноември е и датата, след която българите научават истината за състоянието на държавата, каза проф. Лилков.

„Новото управление на страната, в лицето на Петър Младенов, за много кратко време разбира цялата истина за икономическото състояние. Всички са били наясно, че години наред България се лъжеше по отношение на икономическите успехи на страната и цветущото й състояние. Към 10 ноември, Петър Младенов установява и това изнесе на специален пленум през декември 1989 г., че България има 11 млрд. щатски долара външен дълг и вътрешни задължение – 26,5 милиарда, недовършено строителство за около 8 млрд. лева, замразени пари на хората за жилищни вноски, за автомобили, задължения на предприятията, което говореше, че държавата е изправена пред фалит. И наистина това се оказа вярно“, добави проф. Вили Лилков.

Тази година проф. Вили Лилков получи II награда в категория „Хуманитаристика“ за работата му по приносното издание „Доблест и наказание. Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00