На 25 ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Отбелязва се от 2000 г. по инициатива на Общото събрание на ООН.
Пред Радио София Олга Минева - основател на организацията "Emprove", разказа за проведената на 24 ноември среща между представители на организацията и работодатели.
"Много хора не знаят какво могат да направят. На вчерашната среща с терапевти и жени "сървайвър", които са преживели нещо подобно, но са продължили напред, изговорихме, че понякога е достатъчно да покажеш, че тази тема не е табу в твоята компания. Не е нужда да имаме цялото решение в главата си, достатъчно е да сме при човека, да го изслушаме. Видяхме, че и работодатели мислят как могат да помагат в тази насока", отбеляза Минева.
Понякога жената не разпознава като насилие това, което се упражнява върху нея. Често пъти жертвата чувства необоснована вина, крие и преживява тормоза индивидуално, ако няма с кого да сподели. На работното място не е лесно да се уловят сигналите за нещо нередно в поведението, което е резултат от физически или психически конфликт вкъщи.
"Ако се съмняваме дали нещо е редно – това вече е червена лампичка, нека да се вслушаме във вътрешния си барометър", посъветва Олга Минева.
Според изследване на "Emprove" в няколко европейски страни, е установено, че липсва продължителна подкрепа към жени, преживели насилие. Обикновено такава подкрепа продължава само от 3 до 6 месеца.
"Това не е достатъчно да съградиш нов живот", коментира още Минева.
С нея разговаря Лъчезар Христов.
София бе домакин днес на форума "Европейският съюз среща Балканите“. Организатори на събитието са Европейският либерален форум, партия АЛДЕ и Атлантическият клуб в България. Събитието е утвърдена платформа за стратегически диалог между лидерите на Европейския съюз и Балканите – министри на външните работи, политици, представители на водещи..
Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..
Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на Международния ден на танца и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..
Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..
Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..
Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..
Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..