Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономистът Лъчезар Богданов акцентира върху предстоящото движение на цените

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Икономиката през 2023 година - без рецесии, със спадаща инфлация, но с високи лихви. Накъде ще се промени българската икономика и от къде ще идва несигурността тази година? Как ще се взаимодействат икономическите ефекти? Цените на храните, които стават все по високи ще се стабилизират ли и какви ще са икономическите изпитания? Подробности пред Радио София разказа Лъчезар Богданов, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ).

Относно поскъпването на храните той каза, че почти всички хранителни стоки са по-скъпи в сравнение с предходната година, а най-сериозно повишение на цените има при млечните продукти и яйцата.

"Специално в тази категория България още отпреди две години, като че ли изпревари и настигна средните нива за Европа, за разлика от други страни, където все още те като цяло средно за потребителската кошница са по-евтини. Имаме по-специфично развитие в тази продуктова група, но въпросът може да се раздели на две. Първо, доколко е овладяно текущото поскъпване в последните месеци и доколко можем да очакваме леко отстъпление на цените, а тругият въпрос е, ще има ли такива цени, които ще се върнат на нивата отпреди две години", коментира Богданов.

По думите му второто е по-трудно, тъй като имаме общ инфлационен тласък в глобалната икономика през последните две години и ако има такава тенденция за връщане, то тя ще обхване по-ограничен кръг от стоки и услуги.

"Ако гледаме борсите на основни селскостопански продукти и цените на горивата, те в момента вече са по-ниски, отколкото бяха миналия февруари", отбеляза той.

По думите му би трябвало натискът върху преработвателите да спадне, което означава, че разходите им за производство падат и те биха могли отново да започнат да се конкурират, предлагайки отстъпки в цените. За различните стоки това ще стане различно бързо.

Прогнозата на Богданов за нашата икономика през идната 2023 година е, че поради забавянето на икономическата активност в САЩ и Еврозоната тази година ни очаква според думите му "по-охладена икономика". Нарастването на лихвите също е сред важните фактори и съответно на всички бизнеси, които зависят от евтин кредит ще им бъде по-трудно. Нашата икономика не е изолиран случай и тя зависи от това, което се случва в другите страни.

"Така се сваля инфлацията. Когато се намали потреблението, когато хората започнат по-внимателно да харчат или нямат пари да харчат толкова, когато кредитът стане по-скъп и си купуват по-малко стоки на изплащане и на лизинг, по-малко жилища, което пък означава по-малко строителства. По-малкото строителство харчи по-малко бетон, стомана и т. н. Това свива търсенето и оттам цените се успокояват и спадат. Проблемът през последните години беше точно обратният - дефлация, заради ниска икономическа активност и висока безработица", отбеляза Богданов.

Чуйте още подробности по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва проект "Мама работи“ - в подкрепа на работещите жени-майки

Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..

публикувано на 17.07.25 в 20:13

Какви имоти в София са обявени за нищожни

Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..

публикувано на 17.07.25 в 19:34

11 процента ръст на туристите в София от началото на годината

От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..

публикувано на 17.07.25 в 18:49

За поне 150% от МРЗ настояват специалистите по здравни грижи

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..

публикувано на 17.07.25 в 17:41
Рила

Продължават честванията по повод юбилейната 130-годишнина от създаването на БТС

За събитията  и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз,  разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...

публикувано на 17.07.25 в 15:19

Археолози откриха богат женски гроб в Хераклея Синтика

Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..

публикувано на 17.07.25 в 14:47

Изложба представя историята на Гвардейския оркестър и развитието на българската музикална култура

Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..

публикувано на 17.07.25 в 13:04