Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аграрният сектор у нас се нуждае от устойчива политика

Снимка: БГНЕС

Седмица след като служебната власт обяви война на спекулата с цените на храните ще надникнем в потребителската кошница. Каква е ситуацията и как вървят цените на основните хранителни стоки към момента? Предстои ли задържането им за по-дълъг период и има ли спекула? Очаква ли се повишение на стойността на храните, които слагаме на трапезата за Великден? Подробности пред Радио София разказа Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища.

От правителството обявиха, че от 15 април са готови да наложат таван на надценката от 10%. Иванов коментира, че надценките в момента са големи и незаконосъобразни, добити чрез злоупотреба с търговско положение и изрази съгласие да се въведе таван, ако правителството е решило, че има нужда от такава мярка:

"90-те години ги профукахме и аграрният сектор не ни е в завидно положение. Ако се налагат сега такъв тип непазарни мерки поради факта, че са изкривени определени плоскости, определен начин на взаимодействие, това би могло да доведе до много сериозни стресове и в производствената система, тъй като тя е най-важна. При потребителите трябва да мислим за производствената система, която осигурява храната им, както и животновъдството и целия аграрен сектор. Ако се налагат и такива антипазарни мерки, те би трябвало да се прилагат вече, когато няма накъде. По принцип основната теория повелява друго - да създадем конкурентни играчи, които са равностойни, да повишим конкурентната среда и по естествен начин да се стигне до това, да няма злоупотреба с пазарно положение".

Иванов сподели, че относно 30 процентните надценки за спекула, в чистия смисъл на понятието "спекула" не може да се говори. Ние имаме сравнително високо конкурентен пазар и далеч не сме в толкова лошо положение, каквото определени анализатори чертаят, но имаме търговско положение с доминантни характеристики. Промените се нуждаят от законодателни промени, които трябва да дойдат от няколко последователни правителства, които да следват този тип поведение, посочи той.

"Основната и главна причина извън всички недъзи на системите е прекаленото изсипване на пари, и определено взаимодействие между геополитически фактори, но и войната естествено. Тя е ключов фактор в дадения момент, но това съвсем не значи, че ние трябва да продължим да задържаме неефективни практики, или да имаме недъзи в търговските и производствените практики. Първото нещо, което трябва да направим е да произвеждаме по-голямо количество с много по-добро качество, тоест пазарно ориентирано и конвертируемо", коментира Иванов.

Той допълни, че държавата трябва да подпомогне аграрния сектор, тъй като унищожаването му би било пагубно за страната ни. Освен това каза, че потребителската култура едва ли генерално би могла да реши проблема, но е част от неговото решение.

"Ако ние имахме един стабилитет в политиката, тоест редуващи се правителства през 4 години с една устойчива политика, убеден съм нямаше да наблюдаваме тези процеси в такъв вид", посочи Иванов. По думите му не е възможно връщане на цените преди ковид пандемията, тъй като има предислоциране на пазарните взаимодействия, но вероятно те ще се задържат.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50