Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Седмица на гората

Снимка: БГНЕС

От 3 до 7 април 2023 г. Лесотехническият университет организира традиционното честване на Седмицата на гората. Мотото на събитието е: "Довери се на лесовъда", а то ще протече с различни инициативи, както и с активното участие на студентите. Идеята за тази инициатива се ражда още през 1878 година след Освобождението, но традицията за активното й отбелязване датира от 1925 г. Подробности пред Радио София разказаха доц. д-р Мариус Димитров, декан на Факултет горско стопанство и Матей Ботев, председател на Студентския съвет към университета.

По думите на доц. д-р Димитров Лесотехническият университет е тясно свързан с всички събития и дейности, които се осъществяват на територията на българските гори:

"Още 1925 г. стартира висшето лесовъдско образование в България. През същата година след решение на тогавашното Министерство на земеделието и държавните имоти се определя да има празник на залесяването. Развитието на висшето лесотехническо образование като цяло, отбелязването на празника на гората и залесяването са много тясно свързани през всичките тези години".

След Освобождението територията на България е била доста обезлесена и тогава се създава Горската служба. Освен пожари и други фактори, най-хубавите български гори са били сечени за строежа на турския флот. Доц. д-р Димитров сподели, че част от дейностите, които се предвиждат тази година са традиционни, като те не се провеждат в такъв мащаб като в миналото. В този дълъг период от повече от 100 години са били залесени над 18 хиляди декара нови гори.

В дейностите около Седмицата на гората се включват и студентите от Лесотехническия университет. Матей Ботев посочи, че в организационната дейност са помогнали и преподавателите, както и доста фирми партньори към университета. Програмата в предстоящата седмица включва много разнообразни дейности като открити дискусии с преподаватели и гост лектори, игри като еко викторина, еко бинго, горски многобой и многобой по конструиране, както и почистване на сградата на университета наред с традиционното залесяване.

В рамките на събитието ще бъдат обсъдени важни проблеми в горския сектор. Ще бъдат представени презентации на тема "Зелената технология" и "Създаването на нови гори като средство за смекчаване на климатичните промени". Ако в миналото земната повърхност е била покрита с 50% гори, сега те са около 9%. Друга важна дискусия е "Дървообработващата и мебелната индустрия в подкрепа на устойчивото развитие на българската гора".

Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20