Цветница с петото издание на инициативата "Пчелен мед за смет" - да изчистим заедно Борисова Градина. Борис Радев е един от организаторите:
"Навремето баба ми варосваше стените вкъщи преди Великден и с удоволствие избрахме Цветница за тази инициатива. Паркът се почиства, но ние не пазим и не чистим. На ден минават между 30 и 50 хиляди, няма как след всеки един от тях да върви някой с метла. Даваме пример за паркова култура.
Бурканчето с мед, което всеки получава накрая не е символично. Инициативата има състезателен характер. В 11 ч. на Лятната естрада е стартът, пак там е финалът. На всички се дават шапки, ръкавици, торби и фланелки. Времето за събиране на отпадъци е 1 час, първите трима ще получат и парична премия.
Измислили сме го да бъде полезно и приятно. Паркът ни е по-голям от Сентрал парк в Ню Йорк, фауната му е по-голяма от цялата фауна на Германия."
Едно от лицата на проявата е Ирина Флорин:
"Участвам втора година в инициативата. Тя привлича най-вече децата. Те се учат, че е хубаво да е чисто и красиво, така ще учат и своите деца. Тръгва се оттам - да изчистиш около себе си, и душата се изчиства. Това се отразява на духовния мир.
Ще има буркан с мед, сцена, на която ще пеем. Ще бъде приятно и много забавно, родителите ще се почустват изненадани от активността на децата си. Винаги има нужда от такава инициатива, винаги има нужда от почистване."
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..