Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На дискусионен форум на 15 май обсъждат

Близко ли е зеленото бъдеще на България

Снимка: move.bg

Фундаментални въпроси, свързани със зеленото бъдеще на България, ще бъдат обсъждани на специално събитие на 15 май, понеделник, от 18:30 часа в Дома на Move.bg.

Освен организацията домакин, в събитието ще участват и другите представители на Коалиция „За Зелен рестарт” - WWF България, „Грийнпийс”-България и „Институт Кръгова икономика”.

„Виждаме ефектите от климатичната криза, които изискват спешни мерки на всички равнища – в личните ни избори, в това, как управляваме икономиката ни, какви политики въвежда държавата ни, за да се осигури адаптация към променящата се среда. През последните 3 години дейността ни се водеше именно от тези идеи“, изтъкна пред БНР-Радио София Саша Безуханова, основател на move.bg и инициатор на Коалиция „За зелен рестарт“.

По думите ѝ предизвикателствата са възможност да преразгледаме начина ни на живот, да преосмислим бизнесите ни, да въведем иновации за енергийна независимост, механизми за подкрепа на био базираната икономика, за опазване на природните ресурси.

„Лобираме да се развиват енергийни общности, кооперативи. Българската икономика е 3,5 пъти по ресурсоемка от средноевропейската. Предприятията се нуждаят от енергийна ефективност. Нужно е разбиране и въвеждане на мерки“, допълни Безуханова.

На форума на 15 май се предвидени теми като:

  • Рестарт: ролята на общностите - Балин Балинов, координатор на кампания “Енергийни решения” в “Грийнпийс” – България;
  • Рестарт: ролята на образованието - Костадин Андонов, ръководител на “Младежка ангажираност и иновации” във WWF България;
  • Рестарт: ролята на бизнеса - Саша Безуханова;
  • Рестарт: ролята на сътрудничеството - Асен Ненов, съпредседател на “Институт Кръгова икономика”.

Всеки от нас може да даде своя принос, но има и законодателна работа, която може да помогне за зеленото бъдеще на България, смята още Саша Безуханова.

С нея разговаря Невена Николова.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35