Акцент от Софийски музикални седмици: Апостол Миленков и Ружа Семова, както и Александър Александров, които представят съвременни австрийски песни в един специален проект. Кои са поетите и композиторите - в разговора с тях:
"Имахме съвместен проект във Виена, този е вторият. 450 хиляди там са всяка вечер на представление. Но имаме своята публика. Сдружението ни "Лилавият лебед" е на 15 години, срещите водят до нови емоционални моменти и радости. Обединяваме артисти, основният проблем на съвремието е диалогът. Ние даваме нов прочит на австрийска поезия и австрийска музика.
Сезонът няма значение - "Краят на есента" е името на проекта. Живеем в мрачно време и ми се иска тази есен да свърши, но преди 100 години е било същото. Няма вдъхновение. Избрахме трима поети от началото на миналия век. Началото е жестът на Витгенщайн малко преди началото на Първата световна - той дарява на поети, първите трима са взети от нас за проекта. Пресечната точка с музиката също е Виена, там навсякъде може да се научи нещо.
Щастливи сме да дойдем тук и да споделим какво сме научили. Представяме го и във Велико Търново, и в Русе. От една страна, текстът е много тежък. Музиката е много модерна, но и мелодична. Двама от композиторите бяха на концерта, това е част от диалога, новият ни прочит. Правим културологично пътуване. Времето между двете войни в Европа има голям подем и влизане в нов момент. Важен е акцентът на повторяемостта на историята. Само красотата може да спаси този свят.
Опитваме се не да обясним музиката както по някои матинета. Но модерацията, която включваме, кореспонденцията между поетите и издателя, има своето място. Беше много интересно като се събрахме след концерта с композиторите, не искахме да свърши!"
Песните, както виждаме по-долу, вече имат и своето нотно издание.
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..