Акцент от Софийски музикални седмици: Апостол Миленков и Ружа Семова, както и Александър Александров, които представят съвременни австрийски песни в един специален проект. Кои са поетите и композиторите - в разговора с тях:
"Имахме съвместен проект във Виена, този е вторият. 450 хиляди там са всяка вечер на представление. Но имаме своята публика. Сдружението ни "Лилавият лебед" е на 15 години, срещите водят до нови емоционални моменти и радости. Обединяваме артисти, основният проблем на съвремието е диалогът. Ние даваме нов прочит на австрийска поезия и австрийска музика.
Сезонът няма значение - "Краят на есента" е името на проекта. Живеем в мрачно време и ми се иска тази есен да свърши, но преди 100 години е било същото. Няма вдъхновение. Избрахме трима поети от началото на миналия век. Началото е жестът на Витгенщайн малко преди началото на Първата световна - той дарява на поети, първите трима са взети от нас за проекта. Пресечната точка с музиката също е Виена, там навсякъде може да се научи нещо.
Щастливи сме да дойдем тук и да споделим какво сме научили. Представяме го и във Велико Търново, и в Русе. От една страна, текстът е много тежък. Музиката е много модерна, но и мелодична. Двама от композиторите бяха на концерта, това е част от диалога, новият ни прочит. Правим културологично пътуване. Времето между двете войни в Европа има голям подем и влизане в нов момент. Важен е акцентът на повторяемостта на историята. Само красотата може да спаси този свят.
Опитваме се не да обясним музиката както по някои матинета. Но модерацията, която включваме, кореспонденцията между поетите и издателя, има своето място. Беше много интересно като се събрахме след концерта с композиторите, не искахме да свърши!"
Песните, както виждаме по-долу, вече имат и своето нотно издание.
Жители на столичната улица "Опълченска" излязоха на нов протест срещу реконструкцията ѝ. Ремонтът нарушава закони и нормативни документи. Те раздадоха червени белезници на общинските съветници и "арестуваха" колата на кмета Васил Терзиев, която беше паркирана пред сградата на Столичната община. "Хората, които не спазват наредбите в..
В България липсва програма за ранно откриване на диабетна ретинопатия. Това е най-честата причина за необратима слепота при хората с диабет в трудоспособна възраст. Диабетното очно заболяване възниква директно в резултат на хронични високи нива на кръвната захар, причиняващи смущения в нормалната функция на всички части на окото. Спектърът на диабетното..
Сградите в България, строени през 80-те и 90-те години на ХХ век, са построени без да се обръща сериозно внимание на енергийната ефективност. Примери за това са сградата на НДК, Зоопаркът в София, включително и много жилищни сгради. “Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на..
Всяка година Световната здравна общност отбелязва 14 ноември като ден за борба с диабета – хронично заболяване, което протича с повишени стойности на глюкоза в кръвта. Заболяването е определено като социално значимо заради високата честота, с която се среща. Разпространението му придобива мащабите на световна епидемия - от него страдат над 360..
Безплатни консултации за хора с диабет и риск от диабет ще се извършват в болница „Царица Йоанна - ИСУЛ“, съобщават от лечебното заведение. Консултациите ще бъдат на 14 и 15 ноември 2024 г. в кабинет 214, между 12.00 и 16.00 ч. Желателно е предварително записване на тел. 02/9432 433 (между 8.30 и 13.00 ч.). По време на прегледите на пациентите ще бъдат..
През днешния ден ще бъде облачно и с повсеместни валежи от дъжд, на повече места и по-значителни по количество в Западна и Централна Северна България. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Температурите ще са без съществен дневен ход. Минималните ще са предимно между 1° и 6°, а..