Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милица Гладнишка - за музиката, изкуството и "Мелофобия"

Милица Гладнишка с Гергана Пейкова в "Радиокафе"
Снимка: Радио София

В предаването „Радиокафе“ гостува титаничната актриса, певица, любимка на милиони слушатели и зрители - Милица Гладнишка, за да разкаже за актуалните си ангажименти и проектите през идващото лято.

Тя притежава богата творческа биография – от завършването на Театралната академия, през уроците по оперно пеене и Майсторския клас по джаз пеене при Милчо Левиев, концерти, театрални спектакли, филмов дублаж, шоу програми и комедийни сериали на малкия екран, автор е и на музика за театър.

Оттук и резонното питане: Има ли нещо в света на изкуството, което да не може да прави, а много би й се искало?

„Разбира се, че има. Аз постоянно откривам неща, които мога и не мога да правя: не мога да работя сама - работя в екип, защото виждам, че възможностите ми са ограничени, а екипът попълва липсващите звена. С танците съм „пълна скръб“, в рисуването също не съм много добре“, искрено признава Милица и допълва:

„Харесва ми това, че благодарение на хората, с които работя се развивам в посоки, за които не съм и мечтала. Когато влязох в НАТФИЗ, нямах никаква представа от куклено изкуство, нямах представа какво значи етюд, представях си как играя комедиите или трагедиите на Шекспир, защото още от малка ги четях и ми бяха любими. Но работата с материал, който да „оживиш“ е нещо наистина изумително“. 

За кукленото изкуство, признава, че е трудно, но безценно, защото открива нови, неподозирани светове.

Освен всичките си артистични образи, Милица Гладнишка е и талантлив преводач от английски език. В разговора ще чуете детските й спомени за празника на българската просвета и култура 24 май, повече за артистичното и семейство, и баба й, на която е кръстена, която рецитира свое стихотворение, посветено на светите братя.

Поглед върху дигиталната епоха, в която живеем и пренасищането на творческите идеи в поп музиката в днешно време:

"В момента всичко е основано на бързото производство, за да има бърза печалба и тя да качва нивата – няма време да се изработи едно парче, както трябва, да почине мисълта, да разработиш идеята, за да видиш каква е реалната музика, трябва да ходиш по клубовете и за щастие, те са пълни. Съжалявам много, че телевизиите не пускат това разнообразие, което се случва в клубовете в София и из цялата страна, публиката не бива да се подценява", категорична е Гладнишка.

В разговора тя сподели още за работата си с тандема Деси Софранова и Мартин Лазаров и ги определи като изключителни хора и добри приятели. Разказа и за първата си работа с Иван Велчев и предстоящата „Мелофобия“, която ще се случи на 22 юни в театър „Сълза и смях“.

„Ще пеете с нас песни, които никога не сте чували. Обещавам го чистосърдечно, без да се хваля“, твърди Милица Гладнишка.

„Музиката я правихме тримата Иван Велчев, Мирослав Иванов и аз“, посочи още тя.

Какво й предстои в бъдеще, за новия й проект „Лисицата, котаракът и Рудолф“, чуйте подробности от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40