Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгите и философските есета като повод и стимулант учениците да четат и мислят

Василен Василев
Снимка: Димитър Ганев

В предаването „Радиокафе“ гостува Василен Василев, преподавател по философия на ученици от 8. до 10. клас в 19-о училище „Елин Пелин“ в София. 

Разговорът с него се акцентира върху Конкурса за ученически философски есета – първи опит ученици да пишат по кратки откъси от книги, но не какви да е, а книги, за които има презумпция, че са твърде сложни и са само за възрастни, и то софистицирани.

Инициативата е на издателство „Критика и хуманизъм“, начело с госпожа Антоанета Колева, осъществена с подкрепата на НФ „Култура“, посочи Василев и допълни, че е бил поканен като жури.

„Моята роля беше заедно с колеги от Френската гимназия и НПМГ да прочетем есетата, да ги оценим, да ги дискутираме и след това да ги класираме.
Финалът беше в „Гьоте институт" миналата сряда“.

Издателството, автор на инициативата, е единственото водещо, специализирано, което се занимава и разпространява, превежда и запознава българските читатели с хуманитарна литература (в широк смисъл на думата), която се отнася както до философията, така и до социологията, културологията, психологията и психоанализата, като експериментира в различните начини тя да достига до хората, посочи Василен Василев. Един от тези нетрадиционни иновативни подходи е чрез буктрейлъри, като идеята е не просто да се представи сухото съдържание на книгата, а чрез аудио-визуалното представяне да провокират читателя да я разгърне.

„С помощта на буктрейлъри те правиха мини театрални пиеси, в които не участват актьори, а хора от сферата на хуманитаристиката – студенти и университетски преподаватели - посочи още той. - Идеята на конкурса е да се види по какъв начин тази литература може да достига и до ученици и да си взаимодействат с нея и помежду си, да се насърчат младите хора, които сега започват да развиват мисленето си, да продължат да го правят, подчерта Василен Василев.

Той разкри, че есетата, базирани на книги от издателството, обхващат най-различни по характер теми, например за призванието, използвайки дори отделни изречения и фрагменти.

„Не е необходимо децата да са прочели книгата, за да пишат върху нея, а по-скоро да са открили в нея нещо, което да ги провокира, да вкара въображението им в действие и да напишат нещо“, подчерта преподавателят.

Той изтъкна, че знанието в наши дни е нещо множествено, плуралистично и книгите не са единствен медиум на знания и е важно отношението на родители и учители към желанието на младите хора да четат.

В разговора ще чуете как Василев чрез методите си на преподаване достига до хората със специални образователни потребности, как самият той избира философията.

„Трябва да си добър комуникатор, добрият учител по философия е този, който държи на критика – не само позволява да го критикуват, а полага това в основата в работата си с учениците, защото преди всичко, философията е едно приятелство“, твърди Василен Василев.

Чуйте разговора на Лили Големинова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33