Специален гост в предаването „Радиокафе“ бе Хайгашод Агасян - композитор, известен с хитовете, които е създал през годините - сред тях са „Не остарявай любов“, „Хей, приятелю, здравей“ „Добри познати“ и много други. Автор е и на театрална и филмова музика, изпълнител и автор на забавни песни за деца и възрастни.
В началото на годината Хайгашод Агасян навърши 70 години. Повече за богатата му биография, пъстрия творчески път и многобройните му отличия ще чуете в разговора.
„Имам си една стая - музикална, където са пианото, виолата, китари, снимки, спомени... Това е моето спасително островче - разкри той пред БНР-Радио София. - Наградите са относително нещо, но е хубаво един творец от време на време да ги получава. Ама не когато обявят, че става на една олимпийска възраст и - дайте да го наградим. Не! Ако заслужава, наградете го навреме и душата му ще се окрили“.
Наскоро Агасян получи и наградата „Златен век“ на Министерството на културата.
Попитахме: От какво се нуждае най-много един артист?
„Много е важно всеки човек да открие мисията, с която е дошъл на тази земя. Аз съм „целунат“ с музиката и благодаря на родителите ми, че са открили много рано моята музикалност.
Аз също като ходя по конкурси слушам прекрасни, целунати деца от музиката и си заслужава да извървя този път, защото случайно не става нищо – не можеш да чакаш случайно да станеш певец, артист, художник, музикант и го казвам с цялата сериозност – ако имате качества, вложете ги в изкуството, защото е неповторимо, то е нещо, което се дава на единици хора, в този смисъл, аз съм щастлив, че се занимавам с музика - посочи творецът. - Но ако човек се вземе на сериозно и се мисли за велик, той е погубен."
По думите на композитора, с песен и усмивка на уста по-лесно се преодоляват проблемите в живота.
Хайгашод Агасян представи премиерно в ефир своята съвсем нова “Бохемска песен“ като изрази сърдечна благодарност към поета и драматург Стефан Цанев за прекрасния текст на песента. Аранжиментът е на Светослав Лобошки.
"Тя е един отдушник, ирония, самонамигане – „прави се, че не забелязваш“, всички забелязваме нещата около нас, появяват се „болежки всякакви – лумбаго, ишиас…“, сподели той. И уточни, че песента е реализирана и със съдействието на културния фонд на "Музикаутор".
Чуйте целия разговор с Хайгашод Агасян, за да разберете за един от най-щастливите моменти в живота му, случили се именно на сцената, заедно с двама велики съвременни поети. Насладете се на акустичното изпълнение на една от най-известните му песни.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..