Сборникът е съставен от приказки, написани от украински деца, избягали от войната в Украйна и намерили убежище в България.
Как УНИЦЕф подпомогна украинските деца и възрастни от началото на тази година, разказа пред БНР-Радио София Боряна Гидикова – мениджър „Комуникации“ на организацията.
Тези приказки са писани в последната 1 година, когато над 55 хиляди деца получиха временна закрила в България, бягайки от войната в Украйна. УНИЦЕФ подкрепя над 17 образователни центрове в цялата страна, един от които е този в София, наречен „Отворени врата“, разказа Гидикова и посочи, че съвместно с правителството на САЩ там са провеждани в продължение на година различни работилници, уроци по български език и най-различни образователни дейности, с които помагат на децата на Украйна да се социализират и станат част от нашето общество.
Книгата „Училище за приказки“, написана от украинските деца на украински, е преведена на български и английски и е част от една Работилница за приказки, в която над 50 деца са участвали онлайн и присъствено. По думите на тяхната преподавателка и украинска писателка Виктория Селина, тези семинари са се превърнали в емоционална подкрепа за децата, на които им липсваха семействата и приятелите.
Повечето приказки, всъщност са разкази за това, как децата си представят отново тяхната среща с близките им или как войната свършва. Но не само за война се разказва в тези приказки, безкрайно е детското въображение – може да срещнете всякакви чудни, вълшебни герои, посочи Гидикова.
Тя поясни, че книгата е налична на хартиен носител и в момента се подготвят още екземпляри, които ще се разпространяват в книжарниците и в някои училища, където учат украински деца, които благодарение на УНИЦЕФ са част от българската образователна система, книгата е налична и онлайн, всеки заинтересован може да я свали безплатно от сайта на УНИЦЕФ.
Това са приказки, писани от деца за други деца, а не някакви сложни, свързани с войната материали, допълни тя.
В разговора ще разберете, какво сочат драматичните данни на УНИЦЕФ по отношение на бежанците от Украйна.
„Украинските бежанци са част от една много по-голяма група от хора, които бягат от различни конфликти, от болести и пандемии, буквално от цял свят. Към Държавната агенция за бежанците са регистрирани огромен брой молби за международна защита, през изминалата година – 20 407, от които 5141 са на деца, като над 3 хиляди от тях са непридружени, разделени от семействата си, посочи още Боряна Гидикова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..