"Новите правила са дреха, ушита по мярката на графити артистите съобразно техни искания, които имат. Много често международни артисти искат да творят в София. Видяхме онзи ден страхотен пример за това на "Гурко", заедно с бразилското посолство. За да става това обаче, трябва да може в кратки срокове да минават процедури и да имат одобрение от общината, за да не се стига до арести, или до нарушение на обществения ред", коментира той.
Освен това Георгиев поясни, че всяко едно изображение трябва да бъде одобрявано от експертен художествен съвет и е пояснено по какъв начин да се дава съгласие на етажната собственост, за да може всички заинтересовани страни да имат диалог и общината да не бави процесите. Освен това трябва да бъдат организирани творчески ателиета за подрастващите, за да им бъде показано, че графити изкуството няма нищо общо с вандализма, както и в два от градските паркове да бъдат обособени свободни стени.
"Най-важното, което вече е факт обаче е, обособяването на такива свободни стени под моста "Чавдар". Пространство, на което вече е законно допустимо да се рисува", подчерта Георгиев.
По темата се включи и един от специалистите в областта Деляна Ангелова. Тя е част от екипа и съосновател на Visionary и сподели за предстоящите им обекти, който ще бъдат реализирани в София, както и как се твори по новите правила на Столична община (СО).
"Още миналата година бяхме поканени на разговори с работна група от Столичния общински съвет да коментираме какво за нас, организациите е важно да се следва като стъпки и процес така, че да може да улесним процедурите и същевременно да спазваме наредбите на СО", каза Ангелова.
Тя посочи, че за организациите представляващи изкуството в градска среда, е важно да има не само по-лесна процедура за създаване на по-мащабноформатни произведения, но и да се даде възможност на младите, които искат да се учат да рисуват, като им се предоставят свободни стени.
"Има неща, които са извън контрол, ние не можем да спрем тийнейджърите ако имат някакъв изблик на емоция да се себеизразяват. Но когато ги насочваме към естетиката и културното изграждане на това градско изкуство по един съвременен начин, то вече ще има своя буфер и няма да има този израз върху сгради с културно значение и архитектурна стойност. Също така искам да отбележа, че това не се дължи само на нашите родни младежи и хора от градското изкуство, ами се дължи най-вече на чужденци, които идват на така да го наречем "графити туризъм" в България, точно защото не се страхуват", отбеляза тя.
Ангелова заяви, че София като стар град има своите особености и културно значими обекти, които са част от по-големи резервати най-вече в централната част на града. Поради това е трудно всяка една сграда, която е смятана за потенциално платно за такъв тип изкуство да бъде изрисувана, тъй като има свой собствен статут и трябва да бъде разгледана индивидуално.
А какво мислят гражданите на столицата за графитите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Виктория Венкова:
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..