Търсачи на съкровища разгадават тайнствени шифри и изпълняват приключенски мисии в училището. Това са част от дейностите, които Средно училище „Христо Ботев“ в Горна Малина осъществява благодарение на участието си в проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран по ОП „ Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.
По него училището е получило 39 лаптопа за ученици и 15 - за учители. Устройствата се използват в часовете по компютърно моделиране, за иновативните часове по дигитална математика, заниманията по интереси в клуб „Компютърни хрумки“.
В училищния живот се включват и родители в инициативата „И родителите са били деца“.
По повод 150-годишнината от гибелта на Апостола, съвместно с Народно читалище „Васил Левски – 1949“ - Горна Малина, се провежда урок „Ти ни трябваш и днес, Апостоле!“. За реализирането му в местното читалище използват предоставената от проекта техника.
Около 30 родители се поставят в ролята на ученици, а учителските места са заети от ученици. Задачите към родителите са дигитални, подготвени с активното участие на ученици от проекта и изискват активна употреба на техническите устройства по него. Родителите са извадени от зоната им на комфорт и по забавен начин се докосват до дигиталното обучение. Най-добрите са отличени с награди.
В последния учебен ден най-малките ученици стават част от приключенското предизвикателство "Забавни задачи за Нещотърсачи". Децата издирват скрити в училището съкровища, изпълняват различни приключенски мисии, ориентират се по карта и разгадават тайнствени шифри. Всички материали за предварителната подготовка и обезпечаване на събитието (пъзели, кръстословици, картинни ребуси, карта на съкровището, ваучер за награда, стикери за успешно изпълнени мисии и др.) са изработени в клуб „Компютърни хрумки“, който работи с лаптопите от проекта. Четвъртокласниците ги използват и да пишат в споделен документ обща книжка, наречена "Случки с четири думи", като самостоятелно илюстрират своите разказчета.
Училището е активно и в останалите дейности по него.
60 първокласници са получили сертификати за преминати обучения за работа с електронни образователни платформи. 21 са издадените сертификати на образователни медиатори и родители. В рамките на проекта те придобиват или надграждат уменията си за работа с образователни платформи, търсене на електронно съдържание, работа с платформи, съдържащи специфично електронно образователно съдържание, и със специфични софтуери за деца и ученици със специални образователни потребности и др. 80 ученици, които имат пропуски в обучението, са включени в допълнителни уроци, които вече могат да се провеждат и присъствено.
Пред Елисавета Белеганска повече по темата разказва Цветанка Петкова, която е учител в училището в Горна Малина и работи по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“. Чуйте.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..