Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЧ "Читалището.то" от 19 часа

Прочит на пиесата "Финист - ясният сокол" в подкрепа на авторите ѝ

Снимка: Фейсбук

Със специална театрална вечер и прочит на пиесата "Финист-Ясният сокол", на 2 октомври от 19.00 часа клубът на НЧ "Читалището.то" се включва в международна акция за подкрепа на арестуваните руски интелектуалки Светлана Петрийчук и Женя Беркович. 

Текстът ще бъде поднесен от актрисите Станка Калчева и Богдана Котарева, режисьор е Василена Радева, преводът и адаптацията са на Иля Златанов и Мая Праматарова, която е инициатор на събитието. Тя  разказа повече пред Радио София.

Светлана Петрийчук и Женя Беркович бяха арестувани през май т.г., и то за постановка. Пиесата е на Светлана Петрийчук, режисьор бе Женя Беркович, която е и поет.

Постановката е реализирана от независима компания е с 4 номинации „Златна маска“ – една от най-големите театрални награди на Русия, през 2022 г. получава и две награди за пиеса, а през  май 2023-та двете жени - всяка от тях майка на по 2 деца, са арестувани и до ден днешен те се намират в предварителния арест, разказа Праматарова.

По думите ѝ, арестът се случва по един донос от лице, което упреква пиесата, че прокламира ислямски радикализъм. Тя е написана върху документи от съдебни дела и протоколи за разпит, съчетани с инструкции към новопокръстени мюсюлманки, как да носят правилно хиджап, или да приготвят торта – интервюта, личен опит, текстове.

Това е един текст, в който са привнесени приказни елементи, притча и реално е текст за любовта, как едни момичета търсят любов. В интернет те попадат на акаунти на ислямски радикалисти, които ги убеждават, че там ще намерят наистина защита и любов, сподели част от сюжета Мая Праматарова.

Нобеловият лауреат и главен редактор на “Новая газета“ Дмитрий Муратов е сред многото хора, подкрепили авторките на пиесата в този труден за тях момент, той излезе с лозунг „Преследвайте убийците, а не поетите“, разказа още Праматарова.

Постановката "Финист-Ясният сокол" е преведена на 10 езика.

„Международната акция възникна спонтанно, когато поканих моят колега Иля да преведем текста, не знаех, че той е преведен на толкова много езици. И след нас продължават да превеждат. В тази спонтанна акция на защита, едни правят прочит, други постановки, трети я печатат“, изтъкна Мая Праматарова.

До този момент никой не се е вслушал в гласовете на подкрепящата общност, подчерта още тя.

Тя разкри, че в България организирането на акцията за подкрепа има голям успех, всички работят за случването ѝ абсолютно про боно.

„Това е първи прочит, тепърва се надявам да имаме и други, а може би и някой театър да реши да постави пиесата“, каза още театроведът Праматарова.
С нея разговаря Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00