Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мнението на децата трябва да е разбирано, насърчавано и споделяно

Общоевропейската мрежа Eurochild представи годишния си доклад за детската бедност в страните от Европа. Анализът Правата на децата: политическа воля или не? се позовава на данни, предоставени от 38 членове на Eurochild в 26 държави и включва препоръки към всяка страна за справяне с детската бедност и социалното изключване, дискриминацията, грижата здравето, онлайн безопасността и услугите в ранна детска възраст. За изготвянето на анализа и препоръките в доклада от българска страна съдействие към Eurochild e оказано от Надежда и домове за децата – клон България, Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ и Национална мрежа за децата, в качеството й на член на общоевропейската мрежа и основен национален партньор за България в редица фокусни политики, сред които и ефективното прилагана на Европейската детска гаранция.

Пламена Николова от Национална мрежа за децата:

"Имаме традиционно партньорство с европейската мрежа. Статистическите данни са от НСИ и Юростат. Мястото ни е да подчертаем къде са големите проблеми. Големи са различия при маргинализациите в различните групи - в ромската тя може да стигне до 80%. 

Имаме малко деца и не успяваме да се погрижим за тях. Критичният минимум са базисни нужди - дом, хранене, подходящи дрехи, книжки, почивка. Критериите са 13 на брой, но няма целенасочена политика да се работи на национален и регионален принцип.

Има корелация между водещите фактори, бедността е поколенческа, това дава неравен старт - трябва фокусирана подкрепа, за да се прекъсне порочния кръг.. Фактори са броят на деца в семействата, рискът се повишава при само един родител, особено ако е само майка. Има нужда от цялостна система, в която и училище, и лекари, и община, и държава трябва да инвестират в детството - да се научи детето на социални умения, които да помогнат да се спре маргинализацията.

В българската традиция детето никога не е било носител на права. Възрастните нямат разбиране, че мнението на децата трябва да е разбирано, насърчавано и споделяно. Не може да очакваме, че като станат на 18, тогава изведнъж ще имат мнение. Има тревожност сред родителите, тя е оправдана, но трябва да се работи за самостоятелността на децата.

Тормозът се пренася и в онлайн средата. Често за тези проблеми не се говори, липсва превенция. Центърът за безопасен интернет хронично е недофинансиран. Притеснителен е и тормозът и насилието на дете върху дете. Няма достатъчен като брой професионалисти, които да помагат и на жертвата, и на насилника.

Препоръките започват със стратегическа и целенасочена политика, която да не зависи от политиците, от смяната на управлението. Има и цели полета, които са ни неизвестни - няма как да анализираме причините. Политиката трябва да почива на анализите на данните. Подкрепата трябва да е на ниво семейство.

В последната година се вижда подобрения, има политическа воля, има финансов европейски механизъм за изкореняване на бедността - България прилага едни от най-големите усилия за прилагането му.""

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00