Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Могат ли "Училища за пример" да станат 200?

Снимка: Фондация „Заедно в час”

Всяко дете в България има право да получи образованието, което ще му помогне да реализира пълния си потенциал, убедени са от фондация "Заедно в час". Организацията тази Коледа търси 100 000 души, които вярват в българското образование.

И организират кампания чрез еднократни и месечни дарения през DMS-системата.

"Проблем в доверието към образователната система има и той се корени в нейните резултати", коментира пред БНР-Радио София Моника Георгиева от "Заедно в час".

Знаем незавидните резултати за България от последния международен тест PISA. Функционалната неграмотност при 15-годишните надхвърля 50%.

Половината от българските ученици нямат умения като аналитично и критическо мислене, правене на логически взаимовръзки, четене с разбиране, осмисляне на събития, аргументиране, решаване на ежедневни проблеми.

"Тестът PISA всъщност не оценява българските ученици, а как нашето образование ги подготвя, доколко те могат да приложат в живота наученото в училище. Очевидно трябва да се променят учебните програми", допълни Георгиева.

Ако 100 000 човека дарят по 1 лев, ще подкрепим 5 нови "Училища за пример" и още над 3000 ученици, отбелязват от фондацията.

В момента "училищата за пример са около 100, а целта е те да станат 200.

Успехите на учениците зависят най-вече от подготовката на учителите, начина на преподаване и от учебните програми", изтъкна Моника Георгиева.

Чуйте разговора с нея.


По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Все още има квартали и села около Перник, които са без вода

Късно снощи водоподаването в няколко квартала на Перник беше възстановено, но все още има части на общината, които са без вода, съобщи пред Радио София кметът на Перник Станислав Владимиров.  Първоначално беше обявено, че водоподаването ще бъде прекъснато само на 28.05, но вече три дни водата не е пусната изцяло. П ричината е, че има проблем с..

публикувано на 30.05.25 в 09:59

Очакват се валежи от дъжд, температурата в София ще около 18°

Днес над по-голямата част от страната ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Около и след обяд на много места ще има краткотрайни валежи от дъжд, по-интензивни, придружени с гръмотевици и временно усилване на вятъра над източните и планинските райони, съобщиха от НИМХ. Възможни са и градушки. Вятърът ще е от север-северозапад, до умерен...

публикувано на 30.05.25 в 07:35

"Форум", 29.05.25: Отново буря в парламента - руският език изправи депутати едни срещу други

"Форум“ тази седмица продължава с коментаторите Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН и политологът, и председател на Националния младежки форум Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те коментираха различни теми от деня: - Спор между "Възраждане" и депутата от ПП-ДБ Манол Пейков прекъсна пленарното заседание днес..

публикувано на 29.05.25 в 18:35

Видеоклип с информация как да предпазим дома си от обир ще се разпространява в метрото

На прага на летния сезон започва информационна кампания за превенция на "домовите кражби”, която ще се проведе в периода 1 юни – 30 септември. Инициативата е на Националния съюз на ключарите в България и се провежда със съдействието на Главна дирекция "Национална полиция”, Столичната дирекция на вътрешните работи, дирекция "Сигурност“ към..

публикувано на 29.05.25 в 17:49

“The Ghosts Behind“ в колаборация на Тимас и Паризи с идея да обединява

Фабрицио Паризи и Тихомир Митов-Тимас , представиха в радио ефира своята колаборация на песента “The Ghosts Behind“, която има история назад във времето, също както и житейският път на Фабрицио, който започва от Швейцария, Базел, където е роден. По-късно Рим, градът на баща му, след това Русе, където учи в музикално училище, Милано, Венеция..

публикувано на 29.05.25 в 16:45

Зорница Русинова: Ниската финансова грамотност на българите е в основата на страховете за приемане на еврото

В последните години темата за еврозоната буди различни дискусии. Дезинформацията около приемането на единната европейска валута у нас е един от основните проблеми, пред който е изправено обществото. Преди дни Икономическият и социален съвет на Република България проведе дискусия на тема "Финансовата грамотност като фактор за инвестиции, доходи и..

публикувано на 29.05.25 в 15:58

Подеха инициатива за изграждане на спортна площадка в село Слатино

Мая Цанева от сдружение "Безопасни детски площадки" разказа пред БНР-Радио София за подета инициатива в с. Слатино, община Бобошево, с цел изграждането на спортна площадка в подкрепа на Пенсионерски клуб "Здраве".  "Оттам ни потърси председателят на клуба и ни изпрати видеопослание как възрастните хора спортуват", посочи Цанева. По..

публикувано на 29.05.25 в 15:02