Относно това, че Австрия е вторият по големина инвеститор в България, той каза:
"Резултатите дават ясна картина, като се вижда влиянието на геополитическата среда. Виждаме, че въпреки някои елементи картината е много стабилна, като се има предвид съществуващата бизнес среда, което може да се тълкува по положителен начин. Тази анкета сега е дори още по-положителна в сравнение с анкетата от предходната година. Обикновено задаваме най-важните въпроси, които касаят пазара, както и регулаторната среда. Такива са: разходите за данъци, качеството и наличността на местни доставчици, като много интересен момент е поведението свързано с плащанията. Разбира се, разходите за труд продължават да бъдат много привлекателни", каза Купфер.
По думите му слабостите са в бюрокрацията, престъпността и корупцията, които до момента са били на първо място, но вече не е така. По отношение на еврото е била направена анкета какво смятат австрийските компании в България за това. Две трети от анкетираните го определят като положително, или по-скоро положително.
"По отношение на Шенген ще цитирам позицията на Австрийската икономическа камара, а именно, че това е важна първа стъпка. Залог за силна европейска икономика е консолидираният вътрешен пазар, тоест следва да има по-нататъшни разговори", сподели той.
При общата оценка на бизнес климата у нас през 2023 г. 23% от анкетираните мениджъри на австрийски компании (спрямо 19% за 2022 г.) отчитат подобрение, а 46% не виждат промяна. Значително по-нисък процент от тях посочват влошаване – 31% спрямо 45% през 2022 г. По отношение на очакванията за бизнес средата през 2024 г. се наблюдава по-изразен оптимизъм, като 19% предвиждат подобрение (при 12% миналата година), а 37% – влошаване (с 10 процентни пункта по-малко от предишното проучване). В същото време 43% не очакват съществени промени през годината.
При оценката на обществено-политическата рамка и институционална среда в България представителите на австрийските компании оценяват положително системата за мита и данъци у нас (81%), качеството на местните доставчици (66%), навременното плащане (62%) и разходите за труд (58%). В същото време съществено неодобрение събират бюрократичните пречки (80%), борбата с корупцията и престъпността (79%), липсата на работна ръка (73%), политическата нестабилност (72%) и липсата на предвидима икономическа политика (71%). Висок процент от мениджърите на австрийски компании (23%) очакват да увеличат своя персонал, 37% очакват ръст на оборотите, а 25% прогнозират увеличение на инвестициите.
Купфер коментира навлизането на изкуствен интелект в австрийските компании:
"За първа година в настоящата анкета зададохме такъв въпрос и само малко анкетирани, бих казал 35-40% казват, че ще се увеличи приложението и използването на изкуствения интелект. Интересното в този въпрос е респондентите, които не са отговорили. Една четвърт от анкетираните не са дали отговор. Според мен това може да означава, че има потенциал за подобрение."
Той отбеляза, че реално няма ограничения за използването на изкуствен интелект от компаниите, но това следва да се прави стъпка по стъпка. Според австрийските дружества недостигът на квалифицирана работна ръка е проблем, който е много вероятно да се реши чрез използването на изкуствен интелект.
"Като пазар България винаги ще представлява интерес за австрийските дружества, защото това е Европейският съюз и е част от големия европейски вътрешен пазар. Това е най-силният икономически пазар в света и виждаме също, че нараства покупателната способност в страната. Има силно търсене на качество, което разбира се е свързано и с по-висока цена, но българските дружества са готови да платят за това", посочи Купфер.
Според думите му България би могла да стане по-привлекателна за чуждестранните компании, когато бъдат преодолени слабостите, които той споменава. Дружествата имат нужда от бързи решения, както и от законодателна предвидимост.
"Тази година отново сме се насочили към машиностроене, металургия, обработка и добив на метали. Интересно е, че другата седмица в Австрия ще има голяма българска делегация, като темата ще е "микроелектроника". Ще посетим производители на чипове в Австрия", заяви Купфер.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес денят ще е мразовит. Дневните температури в повечето места ще са отрицателни - между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщиха от НИМХ. Ще бъде предимно слънчево, пред обяд над Дунавската равнина все още ще има ниска слоеста облачност и температурите там ще останат по-ниски. Ще духа слаб вятър от северната четвърт. В планините ще бъде..
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..