Петър Танев е на 23 години, български гражданин и руски дисидент, работи в Брюксел във Фондация за демократично развитие, акредитирана към Европейския парламент. Наскоро Петър Танев беше в Украйна, за да се срещне с българската диаспора там и попада в центъра на събитията. Пред Радио София той сподели своята гледна точка как изглежда страната днес и какъв е живота на българската общност там.
Казва, че винаги е бил радетел за европейските ценности и затова Русия да бъде част от европейското съобщество, но развитието на събитията днес не позволява това да се реализира.
"Постоянно съм пледирал и съм се опитвал да изграждам един мост, като гражданин на Европейския съюз (ЕС), между руската младеж и европейските граждани и европейските студенти и европейските политици като цяло. Мечтал съм един ден да участвам в европейските избори като кандидат на Европейския парламент от страна на Руската федерация. Имах такава мечта, когато бях на 16-17 години, разкрива той.
Но започват сериозни репресии, младият мъж е арестуван и глобен.
"Бяха изречени различни заплахи по различни поводи от режима на Кремъл", разказва той.
Танев е арестуван, защото участва в протести в центъра на Москва, за да изрази гражданската си позиция.
"Идентифицираха ме по камерите, защото в Русия, в Москва те се използват не за да ловят престъпници, а изключително за политически цели. Ако протестираш, ти си вече извън закона, защото това е "дестабилизация" на едно общество, но не на обществото на хората на Русия, а това на репресивните политици, които държат властта в Руската федерация в момента и които налагат със сила своята власт, по всички индикации, които имаме. Русия по никакъв начин не е свързана с демократичното управление", разказва той.
Мога да го нарека "автократична клептокрация", допълни Петър Танев.
Посветен на каузата за подкрепа на Украйна и борбата срещу авторитарните режими като режима в Кремъл, използвайки различни политически инструменти на общо европейско ниво. Той споделя, че последното му посещение в Украйна е трето поред, но за него е било изключително важно. Усеща нещата, които се случват от първо лице, на емоционално ниво, разграничава своето отношение от пасивността на политическите чиновници, които не излизат от кабинетите си, заради което не могат да преживеят емоционално нещата, които обикновените украинци преживяват постоянно – бомбардировки, насилие, малтретиране и майчини сълзи.
В разговора с Петър Танев ще чуете още: какво го притеснява в България, за хибридната война както и лични свидетелства, за репресиите и бомбите върху хората от български произход в Украйна и още много интересни аспекти от наблюденията на младия българин върху ситуацията днес. С него разговаря Даниел Ненчев.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..