Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 30 януари по повод 80 г. от рождението

Почитат арх. Васил Китов с изложба в Историческия музей на София

Кадър от експозицията "Арх.Васил Китов-Реставраторът"
Снимка: РИМ София

Регионалният исторически музей София (РИМ-София) представя изложбата "Архитект Васил Китов – Реставраторът".
Официалното откриване на експозицията ще се проведе на 30 януари 2024 г. от 18:00 ч. в централното фоайе на музея на пл."Бански" 1.

Изложбата е по повод 80 години от рождението на  арх. Васил Китов (1944 – 2013), един от най-изявените специалисти в сферата на реставрацията в България от втората половина на XX в. и първото десетилетие на XХI в. 

Сред неговите най-известни проекти са реставрацията на Боянската църква, църква "Св. Богородица" в Драгалевския манастир, базилика "Св. София” в София включително подземния ѝ музей, църква "Св. св. Кирил и Методий" в София, Централна софийска Синагога, сграда на Народното събрание, археологическото наследство на София, църквите "Св. Георги“ и "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, българските метох и екзархия в Истанбул, участвал е в предпроектните проучвания на българската църква "Св. Стефан" (т. нар. "желязна църква"). 

Архитект Васил Китов участва активно във всичките етапи на опазването на обектите, по които работи – от проектирането до изпълнението на реставрацията. Десетилетия наред работи с Музея за история на София, през 2006 г. той дарява свои проекти – оригинали, работени на ръка, огромна фото документация и други печатни материали, сред които научна документация.

"Голямото ни желание беше да споделим този архив, да го покажем на гражданите и гостите на София, той е много ценен, а след внимателна обработка, след време, вероятно описът ще бъде качен и на сайта на Музей за история на София, разкри доц. д-р Валентина Върбанова, която е куратор на изложбата.

В експозицията ще бъдат показани голяма част от неговите оригинални проекти, фотографии, награди, грамоти и отличия. Ще бъде прожектиран филм на БНТ за изграждането на подземния музей под базилика "Света София".

Арх. Васил Китов не е работил само за София, интересното за него е, че като проектант е правил проекти за всички възможни исторически периоди – археология, средновековни обекти и доста църкви, като паметници на културата в Несебър, в Мелник, както и следосвобожденска архитектура. Работил е в колектив проекти за реставрация на Роженския манастир, разказва доц. д-р Валентина Върбанова.

"В нашата гилдия той беше най-добрият от добрите" - изтъкна тя, разказвайки за професионалния път на архитекта. - Друга важна цел на изложбата е да покаже не само неговия труд, но и българската реставрационна школа от средата на 90-те години на ХХ век, която беше много високо призната, с международно признание."

Съставители на изложбата са архитектите Валентина Върбанова, София Лостова-Топалова, Кристина Скрижовска и много други сътрудници на РИМ-София.

Експозицията "Архитект Васил Китов – Реставраторът" ще може да бъде разгледана до 7 май 2024 г. в залата за временни изложби в централната сграда на музея.

Чуйте още от интересния разказ на кураторът на експозицията, доц. д-р Валентина Върбанова в звуковия файл. С нея разговаря Лили Големинова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Агенция "Митници" със съвети как да получим без затруднения пратките си за празниците

Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Южен вятър вдига градусите в София до около 16°, вечерта - застудява

Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..

публикувано на 22.11.24 в 07:35

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15