За поредния концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР разказва главният диригент Константин Илиевски в предаването "Радиокафе"
"Моята цел е да привлечем по-млада публика, както и такава, каквато никога не е ходила на класически концерт и мисля, че програмата на 2 февруари е точно такава", сподели Илиевски.
Париж в свързващата линия между трите творби - симфоничното скерцо "Чиракът - магьосник" на Пол Дюка, Концертът за кларинет и оркестър от Любомир Пипков и Фантастичната симфония от Хектор Берлиоз.
Пол Дюка е истински парижанин, професор в Парижката консерватория , като от 1926 успоредно оглавява и катедрата по композиция в Екол Нормал. Притежавал е обширни познания в сферите на музиката, историята, литературата и философията, има публикувани над 300 статии в различни престижни издания. "Аз все повече го преоткривам като композитор - казва Константин Илиевски, - и отвъд "Чиракът - магьосник", която безспорно е най-изпълняваната му творба. Тя е изключително разпознаваема и извън света на класическата музика и заради анимационната версия на Уолт Дисни от неговата Фантазия през 1940.
Второто произведение в програмата е показателна за две от мисиите на Константин Илиевски - "във всяка програма да има българска творба и да даваме възможност за изява на музикантите от оркестъра". Българската нишка е Концертът за кларинет и камерен оркестър от Любомир Пипков, който пък е учил именно при По Дюка в Париж, а представителят на оркестъра е Данчо Радевски, един чудесен кларинетист. Концертът е с изключително интересна оркестрация, като пианото в него „взима“ ролята на липсващите духови инструменти, разказа Константин Илиевски. Годината е юбилейна за Пипков, защото се навършват 120 години от неговото раждане в Ловеч, в семейството на може би най-изтъкнатият тогава български композитор Панайот Пипков.
И една добра новина – с решение на УС на БНР билетите за концертите на Радиооркестъра вече ще бъдат с по-ниски цени (10-15-20 лева), което ще даде достъп наистина на много повече хора до програмите на оркестъра.
В програмата следва наистина фантастичната Фантастична симфония от Хектор Берлиоз, чието премиера е била в Париж и събира в залата най-отбраното парижко общество и най-ярките представители на френската култура. „Порази ме един факт, който проверих няколко пъти и наистина е така – тази симфония е писана само три години след смъртта на Бетовен, а е съвсем друг свят, много по-близък до напия днес, до емоциите и преживяванията на младите хора, а и самият Берлиоз е бил едва на 24 години, и безкрайно влюбен“ – още увлекателни думи от Константин Илиевски, когото можете да слушате на 1 февруари от 22 часа в предаването Музиката на града по Радио София.
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..