Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как технологиите се отразяват на живота ни?

Доброслав Димитров от БАСК пред Радио София

Снимка: Rawpixel

Имплантирането на чип в човешки мозък е стъпка напред, за да се даде възможност на хора преживели наранявания или други заболявания да контролират своите мисли, чрез технологични устройства, това заявява Илън Мъск. Но революционна ли е, или скандална тази стъпка?

В предаването "Ритъмът на столицата" събеседник по темата е Доброслав Димитров – председател на управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСК)

"Всяко нещо, което е много ново и различно от това, с което сме свикнали може да бъде определено като скандално, но има много негативен заряд в тази дума, така че "революционно" е по-точната", уточни експертът.

По думите му както всяка голяма промяна и тази носи притеснения след себе си. Дори самият факт, че се сближаваме толкова много с машините, поражда представи за лош завършек на това, но е добре да се съсредоточим върху полезните страни.

"Реално погледнато ние и в момента сме изключително свързани с машините – носим своите телефони навсякъде. Къде знаем, къде не знаем споделяме всичко в социалните мрежи. Носим "умни" часовници, които ни мерят пулса – всичко това се цифровизира и тези данни са достъпни за големите компании", илюстрира Доброслав Димитров. Той допълни, че това, което си е поставила за цел компанията на Илон Мъск е много голямо, тъй като самият той мисли в голям мащаб и напред във времето, а именно, че чрез развитието на изкуствения интелект и машините и еволюцията, която се случва при тях, може да се окаже, че човешкия вид не е най-интелигентната единица на земята.

"С други думи той смята, че в дългосрочен план ние трябва да се надградим с машините, а прагматичното изражение на този факт е, че наистина може да даде нов живот, нов начин на преживяване на хора, които са пострадали, или родени с проблеми, които няма как да бъдат решени от настоящата медицина. Наистина медицинското приложение е много мащабно и много хуманно така, че смятам, че ползите ще бъдат много повече от минусите", подчерта Димитров.

 Какво ще се случи в бъдеще с творческите професии, ще отстъпи ли място човешкият гений на изкуствения интелект?

"Ако се замислите, това вече ни се е случвало. Машинно-фабричните изработки превъзхождат като качество тези създадени от занаятчиите, но това не е отменило факта, че много често предпочитаме да ползваме неща създадени от човешка ръка, поради това, че ги усещаме по-близки", поясни Доброслав Димитров. Ако сравняваме възможностите чисто като интерпретация, няма база за сравнение с машините, както труда на един занаятчия не може да се сравнява с машинен елемент, произведен с прецизна машина. Не мисля, че има заплаха, не е важно дали ни превъзхождат или не, по-скоро е въпрос на нашия избор", направи съпоставка експертът.

Какво казва Европейското законодателство за регулацията на изкуствения интелект, така че поне да се чувстваме защитени от кибер посегателства.

Регулацията на ЕС е с грешно ударение и насочена в грешна посока, но има своите качества, тъй като подчертава необходимостта от защита на личните данни, от защита на хората като биологични данни. Тези частни регулации са добри, но частта, в която се смята, че могат да спрат самите технологии и тяхното развитие са силно неадекватни, тъй като технологиите се развиват в целия свят, а да излезеш от съревнованието, би означавало да останеш без значение за бъдещето, категорични са от БАСК.

Регулацията трябва да прави само едно нещо и то е:

"Да не позволим технологията да бъде монополизирана, да не позволим да се владее от 4-5 компании, да не позволим данните, които са от критично значение за създаването й да бъдат свръх концентрирани в ръцете на малък брой играчи и да нямат достъп други до нея, така че да могат и те да развият своите технологии", изтъкна още Доброслав Димитров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51