Звуци и думи. Образи.
Думи като тези: общество, подкрепа, помощ, смисъл, семейство, настаняване, дух, щастливи, мир, безсилие, смирение, благодарност, отворени сърца, прегръдки, неволи, топлина, планове, трагедия, емпатия, вяра в доброто, заедно…
Това са асоциации, спомени, емоции, миксирани и поднесени в аудио-визуалния проект "Помагащият човек", който ще може да бъде видян и преживян от 22 февруари до 2 март в галерия "Топлоцентрала – Куб".
Звуковата инсталация е дело на Емилиян Гацов-Елби, визуалната среда - Анна Симеонова.
Самото откриване е на 21-ви от 18:00 часа.
Документално-визуалните медитации са изградени върху първите дни на войната в Украйна през разказите на помагащите, участници в инициативата BG4UA - България за Украйна, подкрепила 16 000 украински бежанци.
"Говорейки си с Елби какво да направим с думите на хората доброволци в кампанията, хрумна ни да направим интервюта. Той записа 12 доброволци, а като го чухме, осъзнахме, че резултатът е нещо фундаментално, което изисква пространство – разказа пред БНР-Радио София Елина Желева, която е сред инициаторите на платформата BG4UA. – Всъщност, в инсталацията се виждат думи в ритъм, получава се метроном на доброто. Няма грим, няма героизъм. Има импулс на доброто."
Според артиста Емилиян Гацов-Елби, събраният от него материал представлява изповеди. Не са интервюта, а спомени, изводи от първия, най-интензивен период за платформата, която обединява тези, които искат да помагат на бежанците от Украйна. Още преди държавата да канализира тази помощ, хората отвориха сърцата си.
"Изводите, до които стигат хората, си приличат. Оказаната помощ носи удовлетворение, което не може да се сравни с нищо, но просто трябва да се отключи доброто, заложено у всеки. Веднъж разблокирани и освободени от страхове и предразсъдъци, настъпва трансформация. Бих поканил хората да останат 10-ина минути в галерията, просто да останат и да чуят изповедите на хората на доброто", коментира Елби.
"Всъщност помагащият е и този, на когото си помогнал, защото те е провокирал за твоя по-добра версия - допълни Елина Желева. - Някои от записаните не искаха да си спомнят, защото са имали тежки моменти. Проектът цели да има и медитативен ефект."
С тях разговаря Даниел Ненчев.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..