Здравеопазването е сред първите три най-важни приоритета за проспериране на нациите и държавите. Предвид все по-бързо навлизащите промени, новите цели на глобално и европейско ниво в областта са ориентирани към трансформация. Целта е трайно укрепване на здравните системи и осигуряване на широк достъп до съвременно лечение и качество на живот. Готовността на България да се приспособи към него е и фокусът на XI национален Фарма форум.
Какви са точните решения по отношение на инвестициите в трансформиране на здравната система, ориентирана към потребностите на хората, как да бъде решена системната криза с лекарствата и мерките срещу уязвимостта на веригата за доставки – са сред част от въпросите, които ще бъдат дискутирани по време на форума.
Сред участниците е и изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев. Пред Радио София той обясни, че здравните политики са предмет на национален суверенитет и допълни, че са малко нещата, които се решават на общоевропейско ниво.
„Конкретно в България, ако гледаме данните, през последните години виждаме, че публичните инвестиции се увеличават всяка година, през последните години с около 15% средно, което води до определени промени. Въпросът е дали са достатъчни тези промени“, каза Денев.
Той направи сравнение с останалите европейски държави и посочи, че България изостава сериозно по отношение на някои здравни показатели.
„Това са например ранното откриване на заболяванията, превенцията, което води до по-лоши резултати спрямо останалите държави в ЕС, по отношение на един показател, какъвто е предотвратимата смъртност“, обясни Деян Денев.
По думите му, стъпките, които се правят в България в тази посока са правилни, но е добре инвестициите в превенция да бъдат обвързани със залагането на конкретни цели, както на национално, така и на регионално ниво.
„Ако ние не информираме и не убедим пациентите да се обръщат към здравната система преди още да са се разболели, съответно да ходят на профилактични прегледи, на съответните изследвания достатъчно често, за да може заболяването да бъде открито рано или преди още самото заболяване да се е случило, няма как да постигнем добри резултати“, каза Деян Денев.
Според него е необходима мащабна информационна кампания и стимули за пациентите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..