"Историята е едновременно много интимна и епична, защото започва през 1942 година и разказът се разгръща в продължение на 80 години. Но разказва и за личните борби на семейството. Получих много стари ленти снимани на Super 8 mm от семейството от едно време, които ползвах във филма и това струва ми се го направи още по-интимен от обичайния документален филм за рок банда", отбеляза Лунгулов.
Прожекцията ще се състои в неделя, 24 март 2024 г. от 20:30 ч. във Френския културен институт. След това режисьорът ще проведе среща с публиката, за да обсъдят филма. Той отбеляза, че бандата е създадена през 70-те години и в България по това време хората слушат Радио Белград заради рок музиката и бандата именно така става популярна у нас, след което правят концерт тук. Лунгулов е правил интервю с музикантите и те са му споделили, че концертът е трябвало да бъде в София, но тъй като режимът се е опасявал, че са дошли твърде много хора и би се създала възможност за някакви подривни дейности го местят извън столицата.
Филмът е своего рода подарък към групата, споделя той. И добави, че държавата Югославия, която вече не съществува, музикантите, които са вече възрастни, техниката са част от неговата история:
"Реших да следвам тази банда, да следвам нейния път, но не подозирах, че ще ги следвам 7 години. Ако следваш някого в продължение на 7 години се случват много работи."
Монтажът на материала е отнел 2 години и половина, отбеляза Лунгулов, като допълни, че накрая е бил намерен вариант между интимно, историята на семейството, епичната трагедия на Югославия и музиката. Барабанистът е бил три години на фронта в Босна, бил е ранен и е оцелял. Всичките трагични събития се съчетават във филма.
"Той ми разказа как по време на войната през 90-те години вече е свирел на барабани и това му е позволило да запази у себе си някаква нормалност. На фронта си е представял как ще свири с някоя известна банда и то действително се е случило. Така, че това е още една малка история вплетена в този филм, която едновременно е музикална история, но е и история на тази трагична война", сподели Лунгулов. Филмът е извън конкурсната програма, а той самият е част от журито.
"В изкуството винаги е трудно, това не е спорт или математика, които можеш да ги премериш. Всички документални филми са много силни, програматорите са се справили много добре така, че човек е принуден по-скоро на лично, субективно ниво да прецени кое него най-много го докосва. Тази работа да си в журито е приятна, но същевременно е и трудна", сподели той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..