Днес гостуваме на Община Етрополе. Пръв гост е заместник-кметът Ивайло Георгиев:
"Община Етрополе като администрация сме добър екип с много хъс, предаваме енергията надолу по веригата, опитваме се нещата да се случват в правилната посока. В един момент съм сигурен, че ще надграждаме в пъти. Влагаме много повече мисъл в изпълнението на проектите.
Като населено място е прекрасен град с много възможности. И пак трябва енергия, за да се направи по-привлекателен и за гражданите, и за инвеститорите. Най-големият работодател е рудник Елаците, имаме предприятия за биберони, за медицинско оборудване, дървопреработване. Но има и "работещи туристи", иска ми се да не работят навън.
Основен приоритет е пречиствателната станция. Работи се по отваряне на прохода до Златица, той ще раздвижи икономиката, Пловдив ще стане на час и половина път. Трябва да обособим индустриална зона за да привличаме инвеститори. Имаме прилична инфраструктура, трябва да я подобрим само в селата - водопроводи и пътна настилка.
От сърце работим за нашите граждани, свършената административна и документална работа не се вижда, но е свършена, като актуализирането на транспортната схема. Работим за общ устройствен план. Ще се сформира БКС, в момента дейностите са чрез подизпълнител. Надяваме се да имаме и детска кухня, там също се работи с подизпълнител.
Към момента живеят около 12 хиляди в цялата община, в града са над 10 хиляди. В малките градове е трудно да се задържат младите. Трябва да привличаме инвеститори, които да привличат младите, да не им липсва нищо. Трябва да се вслушваме в тях, за да ги задържим. Прави се лятно кино. Приключи подновяването на изкуствената настилка на стадиона. Средствата за футбол са намалени, но това не е пречка да се развива футболът в общината, имаме и прекрасен волейболен клуб, гордеем се с него. Имаме борба и клуб за таекуондо, свързаха се и два клуба за кик-бокс. В близкото бъдеще ще съм много щастлив, ако успеем да направим клуб по художествена гимнастика. Обновихме и тенис-корта.
Имаме прекрасен манастир в 100-те обекта, часовникова кула, музей. Като туристическа дестинация е прекрасен град, но трябва да го презентираме по-добре. Идеята е да превърнем града в дестинация за фестивали, национални и международни.
Няма как от днес за утре да бъдат решавани проблеми на гражданите, трябва да проявяват търпение. Работата ни е динамична."
Следва Директорът на историческия музей Наталия Цветкова:
"Етрополе е град-история, град-легенда. Възниква като тракийско селище. Развива се като рударски, кожарски, но и просветен център. През XII в. е основан манастира Св.Троица - той е перла в короната ни, втори по духовно значение след Рилския. Там се ражда калиграфска школа, най-старо е Четвероевангелие, има и иконописно ателие. Икона от 1598 е първата подписана творба. Часовниковата кула е строена като наблюдателна в 1710, век по-късно е монтиран часовник, тя е символ на града. Емблематична е и Зольовската чешма, от там тръгва шествието на приведените зетьове.
Историческият музей впечатлява със сградата, посрещаме хиляди туристи годишно. Началото на музейното дело е в 1904. Първата експозиция е в сградата на бившето Килийно училище, но бързо се запълва и се мести в бившия конак, който се реставрира. Историята е представена в 10 експозиционни зали. Впечатляват накитите от 5-4 в. пр.Хр., имаме фосили от 160 млн години, второ по-значимост находища на фосили в Европа. Можем да направим и музей на образованието. Празниците ни носят много топлина. Траките са сложили началото на изпращането на зимата на вр. Св.Атанасий - всеки се закичва с шапка от бръшлян. Уникален, от ново време - 1971 - е празникът на завряните, приведените зетьове." (разказва историята на възникването му).
Слушаме и Боян Шаранов, бивш секретар на читалището и основател на вокално трио „Романтика“:
"Искам да отдадем заслуженото на нашите предци, които създават в 1871 читалището с даскал Тодор Пеев. В самодейността съм от 70 години. Стъпих на сцената на зала България на 12 години като цигулар на фестивала на художествената самодейност, помня нотните стойки и стола. Приятно е да живееш със спомените си.
Вокално трио „Романтика“ е създадено преди 10 години. Нямаме музикално образование. Изградихме репертоар от различни жанрове. Участваме в празничните концерти в града, във фестивали за шлагерни песни. Музиката с времето се превърна в жизнено необходима духовна храна. Продължаваш напред, независимо от възрастта."
Мартин Дойчев е един от основателите на кукерския състав:
Тази вечер разсъжденията на седмичните коментатори във "Форум" се разпростряха върху следните сектори и теми: Българската армия . Възнагражденията се вдигат с 30%. Най-ниската заплата в сектора става 2300 лева, а най-високата - до 6700. Каква беше казармата едно време и на какво учеше? Ще привлекат ли кадри новите заплати и това, че..
Започнаха засилени проверки за спазване правилата на пожарна безопасност на хотели, къщи за гости и други туристически обекти на територията на цялата страна. С това са ангажирани екипи служители от Министерството на туризма от Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН) в МВР. Целта е, ако се налага, да се..
Стабилност и устойчивост са ключовите думи в прогнозата на австрийските компании за 2025, въпреки глобалната икономическа несигурност. Австрия продължава да бъде вторият по големина инвеститор в България . Очакванията на австрийския бизнес за предстоящите 12 месеца могат да се обобщят така: Много стабилност и приемственост,..
Въпреки че собствеността при недвижимите имоти (жилища) у нас е 85%, застраховките са едва около 8 процента. (При САЩ се застраховат 88% от имотите.) Има положителни индикатори за повишаване на информираността сред населението. Делът расте, но базата е малка, подчерта пред БНР-Радио София Веселин Ангелов , член на УС на Българската асоциация..
Във фоайето на БНР беше открита изложбата "По стъпките на Сирак Скитник 2024", посветена на 90-годишнината на Българското национално радио. Картините са отличените в националния конкурс за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник", който се организира съвместно с Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в Сливен и..
“Деца свирят на деца“ е наречен концерта, който ще се проведе в Софийската градска художествена галерия (СГХГ), в последния ден на месец януари. Той е свързан с една от най-важните мисии на фондация “Културни перспективи“ - да развива потенциала на млади артисти и да им дава поле за изява. "В нашата вече позната и обичана серия концерти - "Деца..
Жители на с. Богданлия не се примиряват с решение на Община Елин Пелин да застрои 200 декара пасища от землището на селото с промяна на предназначението на земи , които са публична общинска собственост. Проблемът съществува от около година. Местните жителите са сформирали Инициативен комитет "Да спасим село Богданлия" , организирали са..