Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Франсоа Шаплан с майсторски клас и рецитал в подкрепа на наши пианисти

Снимка: vyankoff.com

Фондация „Венцислав Янков" с подкрепата на Столичната община ще организира три творчески инициативи през 2024 година, свързани с музиката и младите български таланти.

Първата е майсторски клас на проф. Франсоа Шаплан, който има за цел да помогне на деца и младежи до 22-годишна възраст - талантливи пианисти, да наградят своите умения под творческото му ръководство.

Той се предвижда за дните от 13 до 17 май и е под патронажа на Френския институт и Френското посолство в България, както и на Министерството но културата, съобщи пред БНР-Радио София д-р Надежда Тодоровска, директор и учредител на Фондация "Венцислав Янков".

Концертът на курсистите ще се проведе в залата на Френския институт в София на 17 май.

Д-р Надежда Тодоровска

На 19 май в зала „България Франсоа Шаплан ще изнесе благотворителен рецитал. Приходите от концерта ще послужат за стипендии на участниците във втория конкурс за млади пианисти през май 2025 година в София.

Третата инициатива, подкрепена и на последното заседание на Столичния общински съвет, е насрочена за 18 септември т.г., когато четирима млади пианисти (по двама ученици на Чаплин и Людмил Ангелов) ще свирят на концертна сцена заедно с камерен оркестър.

  • Фондация "Венцислав Янков"е създадена на името на световно известния пианист, носител на орден „Стара планина" - първа степен. Тя е в списъка на културните организации у нас, като цели подкрепа и създаване на възможности за усъвършенстване на изпълнителските способности и професионална реализация и изява на различни музикални сцени на талантливи млади пианисти и други музиканти, трансфер на знания за реализиране на достижения в областта на музикалното образование, иницииране и подкрепа на проекти за съхранение и развитие на културно-историческото и музикално наследство на България. 

"Всъщност, след като Венцислав Янков почина, през юли 2022 г. създадох фондацията. Така поех щафетата от него, за да продължа да правя добро с чрез музиката, Само че не като изпълнител, а като помагам на млади, талантливи пианисти, както той искаше. Освен морална подкрепа, младите музиканти имат нужда и от материална – да могат да посещават майсторски класове, да се учат, да израстват, за да радват всички нас", отбеляза д-р Тодоровска, която е племенница на пианиста.

Тя припомни, че Янков през 1949 г. печели първа награда на голям международен конкурс в Париж. Обиколил е много световни сцени.

"Но той е бил не само изключителен изпълнител, но и невероятен като човек икато преподавател.“

Сред съмишлениците в управителния съвет на фондацията е и световноизвестният пианист Людмил Ангелов. Но и всички останали членове имат нещо общо с музиката, имат отношение към духовността, изкуството и красотата.

През миналата година стипендии се спечелили младите пианисти Ангел Ялъчков и Ивайло Василев (в различни възрастови категории). Оттогава до сега българските таланти са посетили няколко майсторски класа и са имали успешни изяви пред публика.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

  • Д-р Надежда Тодоровска от 2005 г. е зам.-генерален директор на Българския Червен кръст и отговаря за социално-здравната политика на организацията.
    Член е на различни съвети на национално ниво в сферите на социалната и здравна политики, както и по въпросите за бежанци, мигранти и търсещи убежище и закрила. Участва като представител на БЧК в множество международни форуми в Европа, САЩ и Австралия. Ръководител е на различни международни иновативни проекти за България, в резултат на което се установяват трайно в страната професията парамедик и услугите в домашна среда за възрастни хора. За своята хуманна и новаторска дейност в полза на различни уязвими групи тя е носител на множество отличия. Почитател на музиката като универсален език, чрез който всички могат да открият красотата в живота. Организира благотворителни събития в подкрепа на различни каузи. Учредител и директор на Фондация „Венцислав Янков“.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички деца трябва да играят заедно

Ваня Тодорова за новото пространство на конна база "Ахил", която работи с деца със специални образователни потребности: "Мечтата ми е била да бъдем максимално полезни. Сега няма да е само конната база, аз съм ерготерапевт и сме планирали площадка, включително за деца в инвалидна количка. Има рампа да се качи да играе в съоръжение "замък"...

публикувано на 19.05.24 в 11:30
Щерион Пилидов

Сбъднатите мечти на Щерион Пилидов

Щерион Пилидов за новата си песен (но и за произхода на запомнящото му се име): "Аз съм музикант под наем, композирам за доста хора, за съжаление не остава много време за мен. Работя с Ритон, Авеню, Камелия Тодорова. Много различни стилове, това ме развива доста като музикант и човек. Започнах да се занимавам с музика на 16 г. Преди се..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Даниела Тошева

Обучение чрез предизвикателство

"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия,  занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00