"Ние миналата година подадохме документи към Агенцията по акредитация и направихме първия прием на медицински сестри. Основният ни мотив за това наше решение е на първо място огромният дефицит от такива специалисти в България, в ЕС и света. Вторият мотив е това, че при нас традиционно от над 75 години се извършва обучение в една друга специалност - "Кинезитерапия", или "Физиотерапия", както е по света. Ние имаме съответния ресурс от преподаватели и условията за да започнем това обучение."
Той отбеляза, че по тази специалност кандидатите не са много и интересът към нея не е толкова голям, което е в противовес на огромната нужда от обучени кадри. Бройките определени като държавна поръчка вече са попълнени, като има и студенти, записали се платено обучение. Проф. д-р Мазнев отбеляза, че професията е тежка, а заплащането не е много голямо, което е основната причина за ниския интерес към специалността.
"От една страна всяка здравна система е призвание, но от друга страна всеки един човек го интересува и заплащането. Този мит, че медицинските сестри като цяло получават много ниско възнаграждение, слава Богу вече не е така, защото големите болници, които имат достатъчен финансов ресурс осигуряват едни прилични доходи на тези специалисти. Що се касае за по-малките болници, там нещата наистина не са добре и интересът и намирането на хора за тази специалност са много трудни. В системата работят изключително много пенсионери, в което няма нищо лошо, но все пак не може да се разчита изцяло на хора над 65 годишна възраст", сподели той.
Приемът на кандидат-студенти стартира в края на юни 2024 г. с дипломата за средно образование и матура по биология. Който няма издържана матура може да се яви на изпит, а третият вариант е с оценка от дипломата. Намирането на работа след завършване трябва да е ангажимент на всеки университет, подчерта проф. д-р Мазнев:
"Нашата амбиция е да осигурим работа на завършващите във водещи лечебни заведения в България, където и условията на труд и заплащането са много добри. Ние се грижим не само за това, което ще се случи след 4 години, а се грижим и за самите студенти - предоставяме добри условия за обучение, общежития, поемаме таксата за обучение. Имаме договори с болница "Токуда", също така от тази година и с болница "Вита" така, че заплащането на една голяма част от кандидатстващите да бъде поето от тези болници под формата на стипендия."
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..