Фондация "Софийска платформа" организира лятно училище "Защо ни е да помним?“ в гр. Белене и остров Персин, което ще се проведе между 1-ви и 6-ти юли. На него подрастващите и младите хора ще могат да научат повече за комунистическия режим в България.
Белене и островите около града са едно от най-красивите, но и най-страшни места в България, защото неминуемо ги свързваме с репресивната система на комунистическия режим у нас и изградения там лагер за принудителен труд. С това лятно училище екипът на Фондация "Софийска платформа" се стреми да разшири общността от млади посланици на паметта.
Основен акцент в програмата ще бъде историята на българския комунистически режим и другите тоталитарни режими на 20 век, историята на лагера в Белене, разликите между демокрацията и тоталитарните режими, справянето с миналото и значението му за настоящето и бъдещето на страната ни и на Европа.
Защо ни е да помним – разясни Борислав Димитров от организаторите на събитието:
„Ние не можем да съществуваме само и единствено в настоящето, защото все пак идваме отнякъде, от някакво минало и стъпваме върху някакво минало, както и човешкия живот, собствен живот имат и нациите и обществата, имат грешки, от които се учат, имат и добри решения. Когато днес водим разговор кои искаме да сме ние, каква държава искаме да сме, какви ценности искаме да изповядваме, за да можем да си отговорим на тези въпроси, трябва добре да помним миналото“, подчерта той.
В лятното училище ще могат да се включат до 25 души.
Условията за кандидатстване са: Попълване на формуляр, изпращане на мотивационно писмо на summerschool@sofiaplatform.org. Ако кандидатът е одобрен и не е навършил пълнолетие ще се изисква и декларация за съгласие на родител.
Желаещите да се включат в Лятното училище трябва да демонстрират (в изпратения документ) аргументиран интерес към темата чрез лична история и преживявания, целенасочено трупани знания за периода, участие в училищни и извънучилищни проекти на относими теми и др.
Екипът на организаторите се стреми да формира разнообразна група участници от гледна точка на населено място, възраст, пол и др. признаци.
Срок за кандидатстване: 02 юни 2024 г. (до края на деня – 23:59 ч.) Одобрените кандидати ще получат потвърждение по електронна поща до 07 юни.
Фондация “Софийска платформа“ покрива всички разходи.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...