Фондация "Софийска платформа" организира лятно училище "Защо ни е да помним?“ в гр. Белене и остров Персин, което ще се проведе между 1-ви и 6-ти юли. На него подрастващите и младите хора ще могат да научат повече за комунистическия режим в България.
Белене и островите около града са едно от най-красивите, но и най-страшни места в България, защото неминуемо ги свързваме с репресивната система на комунистическия режим у нас и изградения там лагер за принудителен труд. С това лятно училище екипът на Фондация "Софийска платформа" се стреми да разшири общността от млади посланици на паметта.
Основен акцент в програмата ще бъде историята на българския комунистически режим и другите тоталитарни режими на 20 век, историята на лагера в Белене, разликите между демокрацията и тоталитарните режими, справянето с миналото и значението му за настоящето и бъдещето на страната ни и на Европа.
Защо ни е да помним – разясни Борислав Димитров от организаторите на събитието:
„Ние не можем да съществуваме само и единствено в настоящето, защото все пак идваме отнякъде, от някакво минало и стъпваме върху някакво минало, както и човешкия живот, собствен живот имат и нациите и обществата, имат грешки, от които се учат, имат и добри решения. Когато днес водим разговор кои искаме да сме ние, каква държава искаме да сме, какви ценности искаме да изповядваме, за да можем да си отговорим на тези въпроси, трябва добре да помним миналото“, подчерта той.
В лятното училище ще могат да се включат до 25 души.
Условията за кандидатстване са: Попълване на формуляр, изпращане на мотивационно писмо на summerschool@sofiaplatform.org. Ако кандидатът е одобрен и не е навършил пълнолетие ще се изисква и декларация за съгласие на родител.
Желаещите да се включат в Лятното училище трябва да демонстрират (в изпратения документ) аргументиран интерес към темата чрез лична история и преживявания, целенасочено трупани знания за периода, участие в училищни и извънучилищни проекти на относими теми и др.
Екипът на организаторите се стреми да формира разнообразна група участници от гледна точка на населено място, възраст, пол и др. признаци.
Срок за кандидатстване: 02 юни 2024 г. (до края на деня – 23:59 ч.) Одобрените кандидати ще получат потвърждение по електронна поща до 07 юни.
Фондация “Софийска платформа“ покрива всички разходи.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..