"Абсолютно правилно – многопластов, многожанров, защото искам да обхвана възможно повече стилове музика, които да мога да изпълнявам. Флейтата е много красив инструмент, но саксофонът ми дава много повече възможности за това", потвърди самата Кристина Димитрова.
Тя има сериозна кариера в чужбина, но любовта я връща в България. И не случайно.
"Моят съпруг осмисли живота ми в един друг аспект, но до днес с неговата подкрепа продължавам и тук да се развивам", казва тя. Завръща се в България от Бахрейн, където прекарва почти 7 години.
"Малка, островна, много красива държава, Бахрейн не е част от Арабските емирства. Тя е съвсем отделно кралство с неговите чар и красота. Близо е до Саудитска Арабия с която ги свързва огромно дълъг мост", поясни Кристина Димитрова.
И допълни: "Там се развих най-бързо и успях да достигна до най-голяма аудитория. Изключителни контакти успях да направя и много приятелства да създам. Те си струват и остават във времето, заради тях отново се връщам там, а и те ми гостуват в България."
Как започна всичко?
"Когато си ученик, тийнейджър, често се притесняваш и не знаеш накъде да поемеш. Пътят пред теб не е прав и това е напълно нормално, но и в моя живот пътят е бил само напред и никога не съм се замисляла, когато започнах да изучавам "Флейта" в град Русе. Аз знаех, че задължително след това ще продължа в Националната музикална академия в София, мога да кажа, че съм класически изпълнител, по диплома съм флейтист и свирех в класически оркестър", отбеляза Димитрова.
"Започнах да се развивам в чужбина чрез флейтата. След Консерваторията, веднага получих предложение да свиря в класически оркестър, който концертира в държави като Испания и Франция – български оркестър с чуждестранен диригент. И се случи така, че опознах повече една Испания, отколкото собствената си държава, понеже посетих почти цяла Испания, както и Франция, оттам-нататък животът ми се стече по различен начин", разказва музикантката.
За своите български фенове тя има и дебютна песен "Летен дъжд", която прозвуча в ефира на Радио София.
"Как започнах да свиря на саксофон. Много преди това, още като малка започнах с пиано. Баща ми бе музикант, без да има музикално образование, но мечтата му беше да ми даде всичко, което той не е успял да има. Когато вкъщи той свиреше на китара, или пиано, постоянно исках да натискам клавишите. Един ден ми донесе една флейта и каза – виж колко е красив този инструмент. Изглеждаше изящен, елегантен. Той каза: "Мисля, че много ще ти отива.", отбеляза Димитрова.
Години по-късно, тя се насочва към един доста по- "мъжки" инструмент – саксофонът.
"За него се изисква изключително много капацитет – въздух обратно на флейтата и баща ми каза, Е, няма да просвириш на саксофон. Да, костваше ми много усилия, репетиции, часове наред, но какво се получава – когато имаш техниката от флейтата, просто я обръщаш. Техниката и пръстовката са едни и същи, просто сменяш позицията, но тоноизвличането е много различно, там вече трябва доста да се обучаваш", обясни Кристина.
Бързо и спонтанно обаче възниква любовта със съпруга й, с когото се запознава по време на ковид пандемията в една социална мрежа.
"От първи клик се получиха нещата от разстояние и след това си дойдох в България, за да направим първа среща. Песента "Летен дъжд" е написана и посветена изцяло на него. Тя е подарък от мен за него, за нашата сватба", разкрива тя. Музиката и текстът са изцяло нейни, а с аранжимента й помагат Димитър Атанасов и Бил Василев. По думите й той е един невероятен пианист, който в самото парче изпълнява клавишните. Режисьор и видеограф на клипа е Тето Атанасов.
"Идеята му беше, тъй като песента е дебютна за България да бъде имиджова, в клипа да участвам само аз и да се вижда само моето лице", разказва изпълнителката.
Чуйте още от разговора на Крис и Деси, насладете се на видеото на песента.
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..
Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..
За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..
Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..
През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време. От..