В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен.
От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с музика и литература.
В рамките на час в естествена градска среда, малки и големи могат да се запознаят с произведенията на класически и модерни български автори, като част от програмата културния живот на София в раздел "Лятна програма на Столична община".
Повече за събитията включени в "Live на червения диван" разказаха в предаването "Радиокафе" Десислава Алексиева и музикантът Петко Славов.
"С платформата "Live на червения диван", която по принцип е платформа за авторска музика и популяризиране на интересни музиканти, ние посещаваме ключови места в центъра и периферията на София, там където са хората и всъщност водим авторската музика и стойностната поезия при тях", поясни Алексиева.
В събитията, които ще бъдат представени са включени четири знакови имена – Атанас Далчев, Александър Вутимски, Александър Геров и Мария Донева. Всеки един от тях отбелязва годишнина през 2024 година, като самите събития са обвързани с този факт, с абсолютната вяра, че поезията като синтезирана философия, има силата да променя мисленето и емоциите на хората поясни още тя.
Събитията започват на 17 юли, сряда и всеки е добре дошъл. Програмата "Live на червения диван" на открито включва:
17 юли 2024 г. – Южен парк (вход откъм ул. Нишава) от 18:00 ч. – Концерт и четене на стихове от Атанас Далчев (120 години от рождението му).
24 юли 2024 г. – Северен парк от 18:00 ч. – Концерт и четене на поезия от Александър Вутимски (105 години от рождението му).
3 септември 2024 г. – Градинка "Св. Седмочисленици" от 18:00 ч. – Концерт и четене на поезия от Мария Донева (50 години от рождението ѝ). 6 септември 2024 г. – Лятна естрада в Борисовата градина от 18:00 ч. – Концерт и четене на поезия от Александър Геров (105 години от рождението му).
Инициативата "Live на червения диван" достига до хората в лятна София, като представя авторска музика и поетични български произведения в естествената градска среда за отдих и разходки.
"Поезията и музиката са навсякъде около нас и са естествено продължение на идеята за почивка градския хабитат. Това е нашият подарък за жителите и гостите на града, които търсят приятни и неангажиращи преживявания в горещите летни дни в Столицата", каза още Деси Алексиева, съорганизатор на събитията.
За музикалната страна на проекта разказа Петко Славов.
"Ние много импровизираме, може аз да почна, а Деси да продължи, да разкаже за поета Атанас Далчев, който ще бъде представен утре. Отвъд представените стихове ще има и разказване, защото това е много важно", посочи той.
Инициативата се осъществява благодарение на "Лятна програма на Столична община".
Още подробности чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Радиоразходката днес е посветена на последните месеци на Яворов - малко след смъртта на Лора Каравелова и вторият успешен опит за самоубийство. Началото на края е в дома на сем.Тихови в края на 1913 г. Сградата сега не съществува. Освен спомените на Яворов, цитираме в-к "Утро" и в-к "Мир". Убийство или самоубийство? Всеки вестник споделя история -..
В Деня на будителите, но и на журналистиката, обръщаме внимание на списание "Любословие" и неговия издател - Константин Фотинов. Славейко Докузов от Историческия музей в Самоков е наш събеседник и един от съставителите на изложбата, посветена на 240-та годишнина от рождението на Константин Фотинов: На откриването, директорът на музея казва, че "не е..
Името на първата българска дипломирана лекарка и една от най-големите дарителки от началото на ХХ век тъне в незаслужено забвение. Освен в родното ѝ Габрово, където окръжната болница носи нейното име. А д-р Тота Венкова Чехларова се посвещава на бедните и на страдащите, за да потисне травмата от трагично завършила любов. За споделените ѝ..
Бояна Гяурова и Марта Москова в аванс ни представят Международният форум за графичен дизайн "Мелба дизайн" - очаквайте ни на 8 на живо от там: "Всяка година фестивалът расте. Основният фокус е лекционният симпозиум със 7 дизайнера от Европа. Винаги да има от всичко за всеки. Куратори, организатори на подобни събития. На 6 откриваме изложбата..
"Танцът на епохите" е зрелищен спектакъл от Турция. Продуцентът Георги Радев представя националното му турне в България: "Двигателят на това пищно шоу поставя мост между народите чрез културата. Танците през вековете се сравняват с "Огъня на Анадола", но тук всеки танц е етюд от различна епоха. Чак до елементи на хип-хоп. По официални данни..
Представяне за България на новата платформа „ Female Film Club (FFC) ” - глобална общност за жени, които се занимават с кино. Представя ни я Красимира Белев - актриса, продуцент и сценарист, която живее и работи в Лос Анджелис: "Платформата е създадена преди 4 години по време на КОВИД. В момента има над 3000 души от 66 държави. Сега я направихме и..
Забравената история на сестрата на Иван Шишман – Кера Тамара – оживява в пищния исторически роман "Корона за княгинята" от Ангелина Ангелова, която ни гостува по този повод: "С времето Денят на будителите придоби по-голямо значение за мен. А като превърнеш езика в професия денят е още по-важен. Романът е определян и за исторически, но за мен е и..