Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво е да си военен лекар?

Снимка: vma.bg

Какво е да си военен лекар? Тази година ще бъде приет новият випуск 20 военни лекари и медицински сестри. До 12 август включително тече приемът на заявления за направленията "Военен лекар" и "Военна медицинска сестра" във Висшето военноморско училище (ВВМУ). Къде и как се обучават военните лекари и медицински сестри, какви са изискванията към тях – Катя Василева разговаря по темата с капитан II ранг Димана Славова от Висшето военно-морско училище.

По думите й програмата е уникална за България и е стартирала през 2017 година. Обучаващите се получават повече знания като лекари, тъй като спецификата на военната професия го изисква. 

Какви са критериите, на които кандидатите трябва да отговарят?

"Военните лекари трябва да имат успешно издържани изпити по химия и биология в Медицинския университет във Варна. След което следва военната част. Във ВВМУ изпитите, които държат са тест по английски език, но ако имат матура, тя замества теста. Има и физическа подготовка, разбира се трябва да бъдат физически издръжливи. Този изпит включва четири компонента - километър, совалка десет по десет, коремни преси за време, лицеви опори за време. Имаме и психо-физиологично изследване, което представлява тест за интелигентност, разбира се няколко бързи теста, с които да се ориентират психолозите дали децата са депресивни, меланхолични, както и интервю с психолог", каза Славова.

Тя посочи, че след успешно издържане на всички изпити кандидатите преминават медицински прегледи, след което Медицинския университет извършва класирането на бъдещите студенти и курсанти. Допълнителните умения, които те добиват са специфични, тъй като едно е да се лекува прорезна рана, а друго е от шрапнел, заяви Славова. По думите й интересът към специалността е голям и нараства с всяка изминала година.

"Една не малка част от децата биват приети и чиста медицина, но избират да се обучават за военни лекари. Тази специалност предизвиква волята на децата, тя предизвиква да бъдат мотивирани, да искат да постигнат повече от обичайното. Да надградят уменията си в една доста голяма степен и то от най-добрите лекари, работещи във ВМА", каза тя.

Какъв е денят на военния лекар?

"С една дума ще го опиша - динамичен", сподели Славова.

Обучението за военен лекар и военна медицинска сестра е напълно безплатно, като след това реализацията им е на 100% осигурена. Освен това ежемесечно им се полага и стипендия в размер на минималната работна заплата в страната.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Милена Стойчева: Стартъп културата е част от моето ДНК

Милена Стойчева бе министър на иновациите и растежа в периода от юни 2023 до април 2024 година. В разговора с нея в днешното ни "Радиокафе“ т я разказа как да изградим устойчива система за иновации и успех, как страната ни да бъде привлекателна дестинация за иновации, какво е нужно, за да може държаавата, бизнесът и творците да създадат общо..

публикувано на 18.09.24 в 18:09

Септември е месец на осведоменост за рака при децата

Всяка година през месец септември, Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ реализира различни инициативи, свързани с осведоменост за рака при децата. Стигмата в обществото по отношение на рака е голяма, каза пред Радио София Петя Александрова - член на УС на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. „Все септември месец..

публикувано на 18.09.24 в 17:55

Д-р Марина Желябова: Все повече хора предпочитат дистанционна или хибридна работа

Нови правила за провеждане на обучение и инструктажи по здравословни и безопасни условия на труд в България, влизат в сила от 27 септември 2024 г. Целта е да се модернизират и улеснят процесите, свързани с безопасността и здравето на работното място. Фактът, че след Covid пандемията все повече хора работят онлайн, налага промени и в тази..

публикувано на 18.09.24 в 16:32
Стани Милев(вдясно)

"Криейтив бъз“ и ролята на държавата в творческо-креативната индустрия у нас

Част от "Кошера" и неговата креативна същност е Стани Милев. Той е създателят на студио за анимация и криейтив Chase a cloud, което работи с утвърдени имена на световния пазар. Дългогодишният му опит е свързан със създаването на различни успешни и неуспешни бизнеси, той е дизайнер/аниматор/създател по натура. Най са му на сърце собствените..

публикувано на 18.09.24 в 16:26
Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: След изборите ни очаква още от същото

След изборите ни очаква още от същото, коментира пред Радио София доц. Иво Инджов - политически наблюдател с интерес в медийните изследвания. Според него не се очакват съществени промени. „Няма да бъде съставено устойчиво правителство, ако въобще се стигне до създаване на редовно правителство. Иначе, да, ще има преразпределение на силите в..

публикувано на 18.09.24 в 15:18

Променя ли изкуственият интелект стандартите за красота?

Екипът на предаването "Радиокафе" днес е в Интер Експо Център, където излъчваме на живо от събитието "Тук-там Кошер" - кошер от жужащи, добри енергии, на бизнеса, на  младите хора, които живеят и работят в България, или живеят и работят в чужбина. Всъщност, идеята на "Тук там" е да ги свързва, за да има едно добро бъдеще за тези, които искат да се..

публикувано на 18.09.24 в 14:29
Интер Експо Център

Форумът "Тук-Там Кошер" събира 150 компании

Друг лектор, Борислав Василев също се включи с тема за управлението на знанието във времената на дигитална трансформация. "Дигиталната трансформация много често се бърка с термина "дигитализация". Дигитализацията е просто преминаване от аналогови към цифрови продукти за компаниите, докато дигиталната трансформация е нещо по-глобално...

публикувано на 18.09.24 в 12:55