По думите й програмата е уникална за България и е стартирала през 2017 година. Обучаващите се получават повече знания като лекари, тъй като спецификата на военната професия го изисква.
Какви са критериите, на които кандидатите трябва да отговарят?
"Военните лекари трябва да имат успешно издържани изпити по химия и биология в Медицинския университет във Варна. След което следва военната част. Във ВВМУ изпитите, които държат са тест по английски език, но ако имат матура, тя замества теста. Има и физическа подготовка, разбира се трябва да бъдат физически издръжливи. Този изпит включва четири компонента - километър, совалка десет по десет, коремни преси за време, лицеви опори за време. Имаме и психо-физиологично изследване, което представлява тест за интелигентност, разбира се няколко бързи теста, с които да се ориентират психолозите дали децата са депресивни, меланхолични, както и интервю с психолог", каза Славова.
Тя посочи, че след успешно издържане на всички изпити кандидатите преминават медицински прегледи, след което Медицинския университет извършва класирането на бъдещите студенти и курсанти. Допълнителните умения, които те добиват са специфични, тъй като едно е да се лекува прорезна рана, а друго е от шрапнел, заяви Славова. По думите й интересът към специалността е голям и нараства с всяка изминала година.
"Една не малка част от децата биват приети и чиста медицина, но избират да се обучават за военни лекари. Тази специалност предизвиква волята на децата, тя предизвиква да бъдат мотивирани, да искат да постигнат повече от обичайното. Да надградят уменията си в една доста голяма степен и то от най-добрите лекари, работещи във ВМА", каза тя.
Какъв е денят на военния лекар?
"С една дума ще го опиша - динамичен", сподели Славова.
Обучението за военен лекар и военна медицинска сестра е напълно безплатно, като след това реализацията им е на 100% осигурена. Освен това ежемесечно им се полага и стипендия в размер на минималната работна заплата в страната.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..