Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение).
Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата, градушки, неблагоприятни метеорологични условия за земеделските добиви, наводнения, пожари, деградация на почвите, повишен риск за здравето.
Неразбирането на тези проблеми сред обществото пречи за бързото предприемане на мерки, изготвяне на дългосрочни стратегии и работа за справяне с последиците от климатичните промени. Ето защо Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" търси иновативни подходи, чрез които да популяризира темата за климатичните промени сред гражданите на София и България.
Еко фотоизложбата "Гласове на природата“ на фондация "Екологичен манифест – МанЕко" е продължение на работата на организацията в довеждането на темата за климатичните промени и последиците от тях до широката публика в България. Изложбата представлява втора подобрена и разширена версия на предишно издание, което бе представено от организацията за първи път през 2019 г., когато по време на Младежката конференция за климата, когато група младежи от Нидерландия организират фотоизложба в Амстердамския университет, посветена на климатичните промени и опазването на околната среда.
Фондация "Екологичен манифест – МанЕко" участва в инициативата с две младежки творби.
След експозицията, фондацията получава право да популяризира представените фотоси в България. Историите, пресъздадени в тях, са искрени и отразяват гледната точка на младите хора от различни краища на света и тяхната загриженост за бъдещето на планетата.
"Гласове на природата“ включва тези и още нови фото истории, които разкриват дълбоката и неразривна връзка между човека и природата.
"Ние добавяме професионални истории, които специално сме събрали и подбрали, за хора от така наречените "коренни населения", които живеят сред природата. Те са самата природа и когато техният начин на живот страда ние разбираме, че природата е дълбоко засегната", сподели в предаването "Радиокафе" Вихрен Митев, автор на проекта и управител на Фондация "Екологичен манифест-МанЕко".
В рамките на събитието (20 август – 01 септември 2024 г.) в градина "Кристал" – срещу Военния клуб), гостите ще имат възможност да се запознаят отблизо с истории, в които природата проговаря и разкрива връзката ѝ с нас хората, както и да получат информация и данни по най-важните теми в областта.
Проектът има за цел да съчетае по иновативен начин сферите на визуални изкуства, природоопазване и образование. Той е насочен и към уязвимите социални групи и по-специално към хората със слухови увреждания, на които да се предоставят нови възможности за социална интеракция, и които да станат наши партньори в работата за повишаване на обществената информираност за климатичните промени и последиците от тях, съобщават организаторите.
"Опитваме се по най-пълноценния начин да пренесем информацията – за някои е по-лесно да прочетат, да видят една графика и да разберат, за други е по-лесно емоционално да се ангажират с темата, да им бъде разказана история, за трети визуално да видят снимка, да си представят, да се вживеят в мястото и хората, които са на снимката, да видят и почувстват техните емоции, така че сме събрали балансирано количество от всичко, за да сме сигурни, че темата ще достигне до почти всеки", посочи още Вихрен Митев.
В допълнение към изложбата фондация "Екологичен манифест – МанЕко" ще организира и серия от работилници "Климатична фреска".
Проектът е финансиран от Столична програма "Социални иновации".
Чуйте повече от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Валерия Минева е млад режисьор от колоритния град Габрово, която гостува в „Добър вечер, София“ , за да съобщи радостната новина за свой предстоящ гастрол в Théatro отсам канала , където ще постави постановката “Приятнострашно“ . Постановката е по текст на Яна Борисова. "Майсторска комбинация между романтика и хумор, преплетени в..