"Няма да е точно научно събитие, то ще е по-скоро популярно. Това е една организация, която прави опит да приближи науката и откритията до общата публика. Това в никакъв случай не опростява нещата и не ги опростачава, както често се случва в тези масови мероприятия. Темата е "здраве". Ще говорим предимно за здравето и как да следваме новата парадигма в съвременната медицина", каза д-р Кирова.
Според думите й неглижирането на здравето в съвременния свят замърсяване на информационното пространство и липсата на контрол на информацията е често век да е объркан.
"Познавайки публиката на Ratio аз очаквам доста интересни въпроси. Това са интелигентни, ерудирани, образовани хора и дори бих казала, че като лектор за мен ще бъде предизвикателство да се срещна с тях.
Можем ли да държим здравето си в наши ръце
"Докато сме здрави можем да контролираме много от процесите и много от поведенческите си реакции така, че да поддържаме това състояние на здраве. Докато сме здрави можем да направим всички усилия на начина на живот, начина на хранене, отказа от навици като тютюнопушене, големи количества алкохол, което да ни осигурят донякъде стабилно здраве", каза д-р Кирова.
Тя посочи, че поради генетичните особености спазвайки едни универсални начини за живот бихме могли да предотвратим проявата на генетичните заложби, които имаме. Едните методи са скринингови, а другите са насочени към обществото. Относно изпълнението на годишните профилактични прегледи тя каза, че той трябва да е персонализиран.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кои са заболяванията на 21 век
"Статистиката на СЗО и на целия свят сочи, че водещата смъртност е освен заболяванията на сърцето и мозъка, онкологичните заболявания, както и тези на хората с белодробни болести", каза д-р Кирова.Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..