Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската поредица "Българознайко" представя “Необикновеният Георги Раковски“

За първи път е показан дигиталният почерк на Раковски

Снимка: ФБ/"Българознайко"

Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път -  зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската история и обичаи.

Децата имат нужда от "Българознайко“ – от всичко, което може да им даде историята по един забавен, интересен, близък до тях начин, посочи писателката. Факт е и повишеният училищен интерес към книгите и героите в поредицата.

Седмата книга от поредицата “Българознайко“ разказва за “Необикновеният Георги Раковски“. Защо точно личността на Раковски е следващ обект, който поредицата изследва и разказва, обяснява Виктория Петкова, създател на поредицата.

“Замислям се в нашето време дали знаем какво е да имаш висок идеал. Опознавайки Раковски, можем да разберем това в някаква степен. Той е една безкрайно интересна личност – сложна, в същото време с много ясно изразени принципи, така че да го изучиш и предадеш по достъпен за децата начин.
Беше едно изключително предизвикателство и удоволствие, защото доближавайки се до Раковски, по някакъв начин се докосваш до този висок идеал“, изтъква писателката.

По думите й една от специалните посоки в изследването на Георги Сава Раковски е създаденият шрифт по неговия почерк - една инициатива на Националната картова схема. Този дигитален шрифт за първи път се използва в нашата книга. Той ще бъде представен на 8 ноември, а книгата е издадена за специалния български празник 1 ноември, Ден на народните будители.

"Българознайко“ е първата книга, в която дигиталният шрифт е по почерка на Раковски. Изписали сме цялата азбука с неговите букви и даваме възможност на децата да ги напишат сами", казват от екипа.

Да покажеш на децата почерка на Раковски е нещо много лично и те го усещат по-близък.  Известен със своята езикова култура и с афинитет към доста редки езици, той е един много образован мъж, затова авторите акцентират в още една важна посока свързана с личността му – неговата работа върху българския език, стремежът му да докаже неговата древност, а чрез това, да докаже колко древен народ сме ние.

“За нашето национално самочувствие това е един много важен момент, както и за националното самочувствие на българите в епохата, в която те е трябвало да го придобият, като първа стъпка към свободата“, посочва още Виктория Петкова.

Друга интересна посока е интересът на Раковски към историята и нумизматиката. Известен е още като първият български нумизмат. Познанията му за българските обичаи, култура, бит са събрани в неговия сборник “Показалец“. Част от тази информация са и детските игри в миналото“, допълва Петкова.

За първи път е показана скица на къщата на Георги Раковски, която е изгоряла. Тя е създадена по спомени на негови съвременници.

“Българознайко“ разкава историята за ушиването на българското знаме. Комбинацията от трите цвята за първи път се появява в униформата на Първата българска легия, формирана от Раковски.

Още интересни факти, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13