Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Бившите хора на концлагерна България" - спомен за репресиите от близкото минало

проф. Мартин Иванов
Снимка: Христина Иванова

В навечерието на 1 февруари и Деня за почит към жертвите на комунистическия режим, проф.д-р Мартин Иванов, преподавател в катедра "Социология" на СУ "Св.Климент Охридски" представя книгата си "Бившите хора на концлагерна България" в ефира на БНР - Радио София.

След софийското представяне на книгата преди една година, са заваляли покани от най-различни места, като до момента вече има над 30 представяния на книгата.
Публиката на тези срещи с проф. Иванов е пъстра - от млади хора, които слушат с интерес за описаните в книгата събития, до възрастни, които са били свидетели на разказите между кориците, както и роднини на хора, за които професорът пише.

Идеята за книгата се заражда през 2011 г., проф. Ивайло Знеполски инициира кампания за събиране на спомени от периода на комунизма. 
Проф. Иванов харесва темата и провежда 15 интервюта. Темата обаче остава неразвита през следващите години до 2020 г., когато се връща към нея и достига до над 300 интервюта, мемоарни разкази, спомени, дневници на най-различни хора.

Тези разкази и истории му позволяват да типологизира различните форми на дискриминация и репресия, спрямо хората и различните начини, по които те са се опитвали да се впишат в новия режим, въпреки че дори и третото им поколение, родено през 80-те години, носи клеймото на наследници на “бившите хора”.  

Най-вероятно такива “бивши хора” са били около 500 хил. души в онази България през 40-те години, която е с население между 6 и 7 млн. души.
“Става дума за 7-8% от населението, които минават в тази група по идеологически причини - капиталисти, експлоататори, буржоа, военни, фашисти, но мнозинството са хора, които са попаднали там напълно случайно заради лична завист и вражди, несподелени любовни чувства и др.”, разказва проф. Иванов.

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26