В сряда вечер местно време пътнически самолет идващ от Уичата, щата Канзас се сблъска с военен хеликоптер, който е бил на тренировъчна мисия. И двата летателни апарата са паднали в ледената вода на реката Потомак. Смята се, че няма оцелели и загиналите са 67 души.
Въздушното пространство в региона е едно от най-сложните за управление в страната. Има части, които са забранени за полети като пространството около летището Рейгън е едно от най-стриктно контролираните в света. Това е едно компактно, но много натоварено летище. Отделно се вижда постоянен трафик от хеликоптери – на полицията, на бреговата охрана, военни, хеликоптерът на президента.
Всеки, който е идвал в американската столица е забелязал сигурно този натоварен трафик от ниско летящи хеликоптери и кацащи/излитащи самолети. Като кошер е, както посочват много. И именно защото е като кошер има изградени мултиппластови системи за безопасност, но тези системи поради някаква причина не са проработили конкретно при ужасната катастрофа в този момент фокусът е насочен към това, какво се случило в контролната кула.
Отделно от няколко години в страната се говори за случаи, които са на косъм от катастрофи, включително и тук на летището Рейгън, когато пилоти прекратяват кацане или излитане в последния момент, за да избегнат сблъсък - случаи, които се сочат като предупреждения за надвиснали опасности. Само 24 часа преди тази катастрофа е имало подобна ситуация, когато друг самолет е трябвало да преустанови кацане, за да избегне сблъсък с хеликоптер.
Постепенно започва да се появява информация за предполагаемите жертви - сред тях деца - спортисти по фигурно пързаляне с мечта да достигнат до Олимпийските игри и родители, които са пътували с тях до американския шампионат по фигурно пързаляне в Уичата, откъдето злополучният полет излита. Сред загиналите също се смята, че има професор, адвокат и стюард, който е обичал пътуванията. На борда е имало както американски граждани, така и китайски, от Филипините, руснаци. Разследването продължава като първоначално заключение се очаква до месец.
Тръмп на пресконференция в Белия Дом влезе в ролята си, която се изисква от един държавен глава при големи трагедии. Той отправи съболезнования, говори за ужаса и се опита да утеши скърбящите. Тръмп направи това в началото, но след това при все че разследването е в първи стадий той отправи обвинения към хора и фактори. Тръмп бързо мина в режим политическа риторика с интерпретации на причините за трагедията в момент на разследвания взе още без заключение и в момент на скръб.
Тръмп вкара познат негов рефрен като обвини програми за разнообразяване работната среда, намекна че пилотът на хеликоптерът може да е виновен и обвини предшествениците си, че са защитавали политики, които насърчават разнообразието на работното място. Тръмп, без да прилага доказателства, заяви, че такива програми водят до спад в качеството на работата. След това запитан заяви, че не знае със сигурност дали политиките за разнообразие са изиграли фактор, но смята, че липсата на компетентност е.
Интерпретациите на Тръмп бяха остро критикувани от демократи и представители на предишната администрация. Лидерът на демократите в Сената Чук Шумър каза, че е едно интернет коментатори да бълват теории на конспирацията, но е съвсем друго „президентът на Съединените Щати, да пуска неоснователна спекулация в момент, в който телата се изваждат и семействата научават. Свива ти се стомаха.“ Бившият секретар по транспорта Пийт Бутиджидж каза „Отвратително е. Докато семействата скърбят, Тръмп трябва да ръководи, не да лъже.“ Сенаторът-демократ Крис Ван Холън нарече коментарите на Тръмп “гротески.”
По-късно на друга пресконференция официални лица от Националния борд по транспортна безопасност не отговориха директно на въпроси за коментарите на Тръмп, но бяха категорични, че е прекалено рано в разследването да се определи дали човешка или технична грешка е довела до сблъсъка.
Повече по тази и други актуални теми от седмицата в САЩ чуйте в звуковия файл.
През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..
В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..
Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...
"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..
На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..
За втори път Столичният общински съвет (СОС) отхвърли предложената от кмета Васил Терзиев нова структура на общинската администрация. Макар да бяха направени изменения в първоначално изготвения вариант, сегашният отново не получи нужното одобрение както в комисии, така и на днешното заседание на общинските съветници. Кметът Терзиев..
Над 700 рекламни карета и страници от вестници и списания, както и киноплакати, са представени в изложбата "Кинореклама в България 1920–1940", която беше открита на 26 ноември в Дома на киното в София. Разнообразните подходи, чрез които разпространителите, собствениците на кина и продуцентите от периода популяризират филмите си и привличат публика в..