Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тъгата, представена през исторически събития в изложбата "Опитай сълзите ѝ"

Снимка: Михаил Делчев

До 17 април 2025 г., в зала "Райко Алексиев“, авторът Веселин Зографов представя изложбата “Feel her tears” ("Опитай сълзите ѝ“). Експозицията е пречупена през исторически събития – от убийството на Райко Алексиев през 1944 г. до наши дни.

Централният обект на авторския проект на Веселин Зографов и съмишленици, е скулптурата "Пиета в разпад“. Чрез технологията на 3D сканиране, моделиране и принтиране, фигурите на Неда Спасова и Леонид Йовчев оживяват в структура, създаваща напрежение между устойчивото и крехкото, паметта и разпадането.

Пред Радио София Веселин Зографов сподели, че именно скулптурата е отправната точка на изложбата.

"Посланието, което стои зад това изображение – Пиета (Тъга). Всичко започва от тази визия, но беше ясно още от самото начало, че тази визия носи със себе си едно различно и дълбоко послание, което доизградихме в пространството чрез текстове и мултимедия“, каза Зографов.

Скулптурата поставя зрителя в полето на разминаване между поколения, разбирания, позиции и действия.

"Тъгата е емоция, която постоянно се трупа. Въпрос на разбиране и осъзнаване да я приемем и може би да премине през нас, да я признаем, за да можем да продължим след това“, обясни авторът на изложбата.

Проектът е реализиран в партньорство с Института по информационни и комуникационни технологии при Българската академия на науките. Текстовете към историческите моменти са съвместна работа на Веселин Зографов и проф. Евелина Келбечева и представят различни събития между 1944 и 2024 година. Посетителите могат да видят "1944, Райко Алексиев и неговото убийство“, "Национализация и колективизация“, "Изнасянето на българския златен резерв към СССР“, "Българският Чернобил“, "Андрей Луканов и неговото управление“, "Приватизация“, "Лустрация“, "Създаване на силовите групировки от агенти на ДС и генерали“ и др.

Целта на изложбата е да постави посетителя в ситуация на вътрешен разговор. Работата по проекта продължава 5 години, посочи Веселин Зографов.

Куратор е Наталия Ленц, актьори - Неда Спасова и Леонид Йовчев, фотографи са Димитър Неделчев, Галина Василева, Димитър Костов. Зад сценографията стои Мина Барух, графичен дизайнер е Теодора Симова, а анимацията е дело на Свилен Димитров. Специалните ефекти в изложбата са поверени на Ани Андреева и Искра Парладийска.

Изложбата повдига и въпроса как съхраняваме наследеното.

На 13 април, от 16.00 часа, предстои различно представяне на експозицията под съпровода на виолончелистката Магдалена Петрович, каза Веселин Зографов.

Входът за "Feel her tears" е свободен.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Михаил Делчев и Радио София

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Адела Качаунова: Семействата от постройките в "Захарна фабрика" не трябва да бъдат разделяни

Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...

публикувано на 05.05.25 в 10:53
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Изтича крайният срок за настаняване на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика"

Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..

публикувано на 05.05.25 в 09:33

Православната църква почита паметта на света мъченица Ирина

На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..

публикувано на 05.05.25 в 08:16

Топло, но дъждовно начало на седмицата

Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 05.05.25 в 06:23
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00