Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран.
Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за 30-ият юбилей на сдружението.
Този път инициативата цели да запознае публиката с моменти от българската история през обектива на киното - така, както са отразени във времето, както и да подчертае важността на авторския труд при създаването на успешни филмови продукции.
Чрез прожекции на български игрални и документални филми, съпроводени със срещи и дискусии с историци, общественици и киноспециалисти, фестивалът има идея да привлече общественото внимание към ролята на автора в процеса на създаване на филмовото произведение.
В рамките на третото поред издание ще бъдат прожектирани 25 игрални и документални филма, като всеки от тях разказва важни събития и представя изтъкнати личности от българската история.
Сред заглавията са историческите класики "Хан Аспарух", "Борис I", "Ивайло", "Калоян", "Апостолите", "Легенда за Паисий", "Под игото" и други.
Публика и специалисти ще имат възможност да обсъждат историческите теми в контекста на съвременния поглед върху българската история, като се акцентира на творческата и професионална стойност на българските автори и техните произведения.
Фестивалът е и възможност да се изследват и дискутират както историческите събития, така и тяхното изобразяване в киното - обективно или пречупено през идеологията на времето, в което са създавани някои от филмите и влиянието върху културната памет на нацията.
Поредицата в кино "Одеон" започва от 16 април. Прожекциите ще са всяка петъчна вечер на април, с подкрепата на Национален филмов център и в партньорство с Българска национална филмотека.
Изданието "25 през 2025" цели не само да отдаде почит на българските творци, но и да провокира интерес към българското кино. Също така, да увеличи осведомеността за важността на националната история и да подчертае мястото на авторските права в съвременното създаване на филмова продукция.
Въпросите, свързани с правата на създателите на културни продукти, разпространението и съхранението на българската филмова продукция, ще бъдат обсъждани от специалисти и представители на индустрията. Идеята на организаторите е да се обогатят знанията на публиката за важността на тези права в съвременния свят на киното.
Гост в предаването "Радиокафе“ бе режисьорът Станислав Тодоров-Роги - председател на Филмаутор.
Той разказа за предходните издания на фестивала, в които повечето филми бяха излъчвани на лента, чрез киномашина - специфика, която връща зрителя към основите на киното.
"Процесът е бил сложен, тежък, бавен, докато днес всеки с телефона си може да направи и монтира филмче", отбеляза Станислав Тодоров-Роги.
Той разкри, че тази година тематичен акцент на фестивала ще бъдат българските исторически филми, подредени в хронологичен ред - от създаването на българската държава до 1944 година. Специално подбраната селекция ще съдържа и документални филми.
"Особеното е, че досега киноведи отправяха встъпителни думи преди всеки филм, резюмираха епохата, в която е създаден. Тази година решихме да поканим и историци, видни професори, доценти, преподаватели по история, които да въвеждат зрителите в епохата на филма, който следва, разказвайки за събитията и начинът, по който са интепретирани", допълни Тодоров.
По думите му, филмите ще представят важни епохи от историята на България.
В подбора на заглавията участва управителният съвет на Филмаутор, с експертни идеи от киноведите Деян Статулов и Божидар Манов.
Входът е свободен!
Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Приключва седмицата, в която коментатори във "Форум" бяха Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Днес те се спряха на следните теми: Общуването между хората , взаимоотношения, търпимост на различното мнение. Обидчивост..
Днес, 2 май 2025 година, от университетската спешна болница "Пирогов" бяха изписани още трима младежи от най-тежко пострадалите при пожара в гр. Кочани (РСМ). Те са на възраст между 16 и 19 години. Както и при останалите четири техни сънародници, изписани на 7 април, екипите се бориха денонощно за живота им. С тях броят на успешно спасените..
Комуникационните сривове на мобилните оператори тази седмица у нас, както и необяснимото прекъсване на електрозахранването в Испания, Португалия и Южна Франция карат специалистите да търсят причини и изводи за предотвратяване в бъдеще. Случилото се задължително трябва да ни накара да се обърне внимание на начина ни на живот, смята доц. д-р..
"Магията на реалността" е насловът на пролетното издание на Ratio Forum , което ще се проведе на 7 юни. "Заглавието до голяма степен е обобщение на това, което в Ratio се стараем да правим, а именно, че историята, която разказва науката, също може да донесе красота, да бъде вдъхновяваща и магична, още повече, че се придържаме към..
От 2-ри до 4-ти май 2025 г. Перник е домакин на тридневния арт фестивал ArtLoud, посветен на менталното здраве на младите хора. Освен как да се справяме с предизвикателствата пред психичното благосъстояние, акцент в тези три дни ще бъде и как да се борим срещу стигмата и дезинформацията около него. Фестивалът е за млади творци, които искат да..
Една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон "Адвент" излиза за първи път на български език в превод на Светла Стоянова. Тя се е заела със задачата да предаде поетичния език на Гюнарсон. Преводаческият ѝ дебют "Адвент“ излезе в началото на годината и открехва вратата към исландската култура. Самият Гюнарсон е сред..
Американският президент замени съветникът си по национална сигурност Майк Уолц с Марко Рубио, който е и външния министър на САЩ. Уолц ще бъде номиниран за посланик на Щатите в ООН, а Рубио временно ще изпълнява две роли. Името на Уолц се спрегна в негативна светлина след ненадейното включване на журналист в групов чат за американски военни..