Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дайте идеи какво да се прави в сградата на Сточна гара!

Две седмици през юни т.г. там ще има събития

Сградата на Сточна гара не само е обект на дискусии, но и домакин
Снимка: Михаил Новаков, Градоскоп

От години експерти от областта на архитектурата, урбанизма, комуникациите, дизайна и мултимедията в сдружението "Градоскоп" работят усилено в "преоткриването на градските пространства". Мислят за облагородяване и обживяване на различни позабравени локации с потенциал в София, сред които и Сточна гара. Организират срещи, форуми, дискусии, включително и със специалисти от чужбина.

"Открихме сградата на Сточна гара след като през 2021 г. от Столичната община ни поканиха да предложим идеи за преобразяването на пространството от Сточна гара до гара "Подуяне". Тази сграда е позабравена, мнозина дори не знаят, че съществува – коментира  пред БНР-Радио София арх. Ина Вълканова (▼). – Оттогава организирахме различни събития – квартален панаир, изложби, събрахме много идеи. Трите основни са за общностен център, а зелените пространства да станат парк, от какъвто районът има нужда. През юни искаме да опишем и да тестваме бъдещите функции на сградата."


На 6 юни ще бъдат открити три тематични изложби.

Поканени са граждани и артисти да предлагат идеи за събития, които да се проведат в сградата на Сточна гара.

От "Градоскоп" отбелязват официално:

"През юни отваряме отново вратите на Сточна гара и каним гражданите на столицата да се включат в плановете за нейното преобразяване – от забравено индустриално наследство в модерен общностен културен център. В партньорство с домакините от НКЖИ, планираме богата програма, свързана с историята на мястото и жп транспорта у нас, с изложби, лекции и дискусии, изкуство, музика, храна, детски събития и работилници, организирани съвместно с различни институции, организации, артисти и партньори.
Ще има обсъждания за бъдещето на сградата, града и квартала".

Чуйте арх. Ина Вълканова и се възползвайте от поканата. 


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54
Биляна Савова

Биляна Савова разказва какво не знаем за мозъка

Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..

публикувано на 09.05.25 в 20:13

Забрана за свободно къмпингуване или ограничаване на личната свобода

Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..

публикувано на 09.05.25 в 18:25

Децата трябва да развиват критично мислене

Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..

публикувано на 09.05.25 в 18:23