Засилването на мерките към стопаните на домашни кучета не са допълнителни рестрикции към тях, а изпълняване на съществуващите задължения, наложени от действащото законодателство, подчертаха столични общински съветници от различни политически групи, при представянето им.
“Искам да уточня, че това не се прави, за да се тормозят стопаните на домашни любимци, нито на самите кучета, а се прави за доброто на цялото общество”, казва Марта Георгиева от “ПП-ДБ“.
“Не знам колко столичани са запознати с този факт, че при кастрирано куче, което подлежи на данък за отглеждане на домашно животно, в София този данък не се дължи, т.е. това е и данъчно облекчение, целящо намаляване на нежеланите популации на домашни любимци”, обърна внимание Христо Копаранов, общински съветник от „Спаси София“.
А колегата му от „БСП за България“ Иван Виделов допълни, че се знае, че повечето кучета не са регистрирани. Може да са чипирани, но не са регистрирани в районната община. Идеята е да се увеличават собствениците, които се регистрират.
Но собствениците, които не са регистрирали своите кучета, няма да бъдат глобявани. При установяване на това нарушение, ще им бъде отправено предупреждение да извършат регистрацията.
При засилените проверки, които предстои да се извършат в столицата, ще бъдат налагани глоби само за разхождане на домашното животно без каишка и ако собственикът не почисти след дефекация на кучето, за което могат да заплатят до 100 лв.
Кои ще бъдат местата, върху които ще се концентрират проверките и повече подробности относно налагането на санкции, чуйте в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..
Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..
През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..
На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове. Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..
Статистиката за пътната безопасност у нас е повече от тревожна. Според данни на ИПБ, от началото на годината са загинали 10 деца вследствие ПТП, което е пет пъти повече отколкото за същия период на миналата година. Ранените деца също са повече (553 срещу 514). Повечето загинали деца (7 от 10) са били пътници в превозни средства, а..
“Продължаваме промяната” понесоха поредица от удари на общинско ниво и оставката на Кирил Петков е само продължение на тези събития. “Общинската политика също е политика, особено когато става въпрос за политиката на столичния град”. “Очевидно тече кампания на властта срещу тях, както те самите определиха”, казва политологът. В същото време, според него,..
Столичната община започна обновяване на пътната маркировка в града, с акцент върху пешеходните пътеки, улиците и булевардите. Дейностите са стартирали от основните булеварди и най-натоварените пешеходни пътеки, уточниха от Столичната община. Вече има положена маркировка на булевардите "Цар Освободител", "Христо Ботев", "Скобелев", част от..