Ефектът от договореното е 36,2 милиона допълнително във фондовете на общественото осигуряване. Ако се разпростре административно-договореният процент от 4,2 на сто нарастване, тогава ефектът ще бъде 49 милиона. Практиката е показала, че нито намалява заетостта от увеличението на минималните осигурителни прагове и минималната работна заплата, нито нараства безработицата. Ако всички тези пресмятания се сбъдваха, сега безработицата трябваше да бъде 50 на сто.
Социалният министър отхвърли опасенията, че през 2015-а няма да има индексация на пенсиите заради дефлацията през тази година.
Фактите са следните – до края на годината ние очакваме дефлация около 1 процент, тоест минус 1 процент ще бъде индексът на потребителските цени, докато очакваното увеличение на средноосигурителния доход за тази година ще бъде около 4,8 на сто. Така че ако се приложи швейцарското правило за бюджета за следващата година, то в никакъв случай няма да има намаление на пенсиите догодина, нито пък нулево нарастване, тоест да бъдат замразени на същото ниво.
Служебното правитеклство предлага на следващия парламент и пакет от реформи в пансионната система. Сред тях е възрастта и стажа на категорийните работници от догодина да започне да се увеличава плавно до 2028 година, за да се стопи разликата между тях и работещите в масовата трета категория. И в трета категория възрастта за пенсиониране ще нараства, но не по модела "Дянков" - с четири месеца на година, а според показателя за продължителността на живота. Не се изключва и предложние за плавно нарастване на осигуровката за пенсия, но с колко и откога Христосков не уточни.
Интервюто със социалния министър чуйте от звуковия файл.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.