На 118-ия Национален конгрес на дружеството на италианските лекари по вътрешни болести, състоял се в края на месец октомври, експерти дадоха тревожен сигнал, че на хората над 65 годишна възраст се предписват прекалено много лекарства. Това предизвиква усложнения в самия болен, освен че разходите на здравната каса излишно се повишават.
Сигналът за тревога бе даден от Института за фармакологични изследвания „Марио Негри” от Милано, работил съвместно с Многопрофилната болница в града. В нея, са били подложени на анализ 5000 хоспитализирани, 60% от които се прибрали у дома със списък от ненужни лекарства, водещо до неприятни и даже опасни последици.
Според статистиката годишно в Италия, поради различни заболявания, в болниците се приемат 5 милиона души над 65 години, като при изписването всеки излиза с поне две нови предписания за лекарства, които се добавят към тези, които пациентът е вземал ежедневно преди това, средно от 5 преминава на 7 вида хапчета. Така в рамките най-малко на три месеца, всеки пети от тях се нуждае от ново влизане в болница заради прекалена употреба на медикаменти, където получава отново нов списък на лекарства. Два милиона души се озовават в ситуации на нежелани лекарствени реакции. Това води до увеличение на медицинските прегледи и специализираните визити. Проучването на института „Марио Негри” сочи, че благодарение използването на специален софтуер, рискът да се взимат потенциално неподходящи лекарства спада от 42% на 12%, а опасността от взаимно влияние на медикаментите намалява от 59% на 33%, като същевременно се подава сигнал за ненужните хапчета. Иновативният проект предложен от експертите се нарича De-prescribing, съдействащ за подобряването на пригодността в предписанията с което 25 % от лекарствата ще бъдат избегнати, както и 55% от хоспитализирането. Програмата може не само да допринесе за подобряване на връзката пациент-лекар, но и да спести годишно на Здравната каса поне 5 милиарда евро, чийто настоящи разходи са от 16 милиарда евро.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.