Eмисия новини

А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Защо обучението по лавинистика е част от планинарската култура?

Познаването на зимната планина не е приоритет само за скиорите и сноубордистите, а за всички, които обичат планината и се качват във високото, казва доц. Момчил Панайотов, лектор по лавинна безопасност, председател на Българската асоциация по ски -..

публикувано на 29.03.23 в 12:15

Н.Пр. Мачей Шимански: За етиката при снимането на птици и за уроците, на които ни учи орнитологията

Когато говорим за птици – за обикновени и застрашени видове, всъщност говорим за онова, което обикновено премълчаваме – че птиците около нас са един добър индикатор, който може да ни подскаже колко чист е светът, в който живеем. С Н.Пр. Мачей Шимански,..

публикувано на 25.03.23 в 12:50

Истанбул е град, който нито поетите, нито художниците могат да уловят

"За да разгледа човек Истанбул и за да започне да го опознава, се изисква много време. Наистина трябват много дни, дори години. И в същото време в Истанбул все още има на много места, където продължават архитектурните разкопки и градът се променя...

публикувано на 23.03.23 в 11:27

Защо защитената зона "Долни Богров-Казичене" е толкова важна?

"Всеизвестен факт е, че защитените зони у нас не се стопанисват устойчиво. Такъв е и случаят със защитена зона "Долни Богров-Казичене", която е част от Европейската екологична мрежа Натура 2000, обявена за защитена през 2007 г. по Директивата за..

публикувано на 22.03.23 в 08:30

София – един различен поглед

За един необичаен туристически пътеводител разказва Гергана Дойчинова от фондация "Ела и ти". Интерактивният пътеводител за столицата –  "Моята София – един различен поглед"  е създаден от хора в неравностойно положение, в които те представят..

публикувано на 20.03.23 в 13:50
Българският културно-информационен център в Скопие

Антония Велева: Културата е онзи мост, който сближава хората

На 25 ноември предстои официалното откриване на новия офис на Българския културно-информационен център в Скопие, разположен в центъра на града. Тогава ще бъде открита и изложбата "Заедно" 2 – продължение на експозицията на български и македонски..

публикувано на 24.11.22 в 12:50

Чанаккале и културните маршрути около Троя

Чанаккале – градът, разположен на азиатския бряг на протока Дарданели, свързващ Мраморно и Бяло море, в най-тясната му част, винаги е бил в сянката на Троя. Защото, когато става въпрос за полуостров Троада, обикновено се говори за най-известния античен..

публикувано на 24.10.22 в 16:45
Асос – поглед към храма.

Къде се намира Асос?

Къде се намира Асос? Ако питаме пътните карти, те ни показват ясно и категорично, че Асос се намира в Турция, срещу остров Лесбос. Но ако разтворим учебниците по история, тогава ще открием, че Асос е специално място. Тук се е намирал древният храм на..

публикувано на 21.10.22 в 12:12
Васил Попов

От тук до Трън и обратно

Писателят и фотограф Васил Попов ни въвежда в своя свят на пътешествия из природата на България. А те, пътешествията, са само един щрих от него. Васил разказва за местата от неговия край – Трънския, както и за други свои любими кътчета. За тяхната..

публикувано на 05.10.22 в 16:05

Да се докосваш до кътчетата на България

Мартин Пейков и Валентина Големинова са пътешественици, движени от любопитството да опознаят българската природа. Мартин е фотограф и IT специалист, а Валентина – собственик на фирма за преводи и легализация на документи. Двамата успешно съчетават..

публикувано на 20.06.22 в 16:14