Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фичър на известния полски радиодокументалист Цезари Галек на 27 март в “Документално студио”

Снимка: Даниела Манолова
Цезари Галек е журналистът, получил най-много международни и национални награди в Полша за своите фичъри. Тъй като повечето от тях са високи статуетки или купи, скупчването им на горния рафт на един дълъг шкаф в офиса му създава впечатление за гора от трофеи.
В Полша документалистиката в радиото, както и в киното, се радва на изключителна грижа и стимулиране, така че конкурсите, фестивалите и субсидиращите организации са многобройни. Наградата на радиоконкурса “Отворени очи”, например, Цезари получава вече четири пъти – четири бронзови дървета в своеобразната гора на шкафа. Единствено "Главата на Бика" - "Гран При" на Фестивала за радио и телевизия "При Европа" в Берлин, все още липсва в колекцията.
Освен любопитството към света и особено към социалното битие на хората днес в Полша, обиграната провокативност и хъс, значителна част от конкурентноспособността на Цезари се дължи на факта, че той сам създава радиопроизведенията си - от първата хрумка до последния звук, нота и детайл. Работното му място освен прословутия шкаф включва и компютър със синтезатор, маса за пиене на чай и дискусии, и прозорец към истинска гора с катерици и таралежи, чието изхранване е една от ежедневните му малки грижи.
“На онази страна или историята на Ирена Сендлерова” използва оригиналния саундтрак на програмата и музиката, написана и изпълнена от Цезари Галек. При превода и дублажа се постарахме да запазим индивидуалността и емоциите на автентичните гласове, уникалността и чувствителността на участващите герои.
През 1943 година Ирена Сендлерова извежда около 2000 еврейски деца от Варшавското гето като чисто и просто ги държи за ръка или ги скрива в коли, натоварени с дърва, и така спасява живота им. Някои от тези вече отдавна пораснали деца и техните собствени деца продължават да са наоколо.

събота, 27 март, от 15.30 часа
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Дългият път на деня към нощта" от Юджийн О'Нийл в четири части по програма "Христо Ботев"

Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...

публикувано на 31.01.25 в 08:00

In Memoriam: Валя Бояджиева

Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..

публикувано на 28.01.25 в 15:48
Колаж: Теодор Иванов

За да се роди, поетът трябва няколко пъти да умре – Жан Кокто

Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..

публикувано на 24.01.25 в 08:00

Премиера на "Монетата" в Радиотеатър

Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..

публикувано на 15.01.25 в 16:35

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15