Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Терра фантазия - фантастиката тук и сега”: Фантастичният киберпънк

Свят на мегакорпорации, хакери, изкуствени интелекти в съчетание с много социални абсурди, че дори и мизерия... Така изследователите на направлението определят най-кратко и общо тематиката на киберпънка във фантастиката жанр, в който изкушените от модерния технологичен оптимизъм могат да потърсят отговори на странни, макар и само на пръв поглед, въпроси от рода на онези, вече поставени от писателя Филип Дик и режисьорите братя Уашовски: „Защо андроидите могат „да сънуват електрически овце?”, а „Матрицата” – да презарежда?”
И още: любознателните ще разберат от предаването как след вече родения термин „Интернет” Уйлям Гибсън създаде другия, не по-малко популярен – „Мрежата” и как самият той се превърна през 80-те години на ХХ век в класик чрез своето произведение „Невромантик”. Както и другото – какво накара сатирикът Весел Цанков да напише своя „Пиксел” и ще се превърне ли ретрофутуристичният стиймпънк, в който ерата на парните машини се съчетава с открития, несъществували в онези години, в продължител на класическия киберпънк в литературата и киното.
С участието на компютърния специалист Григор Гачев, на писателите Весел Цанков и Адриан Лазаровски, както и на фантастолога Юри Илков.

29 декември
По публикацията работи: Росица Панайотова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15