Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синьо лято със син флаг

Снимка: Архив
Кои са най-чистите, поддържани и безопасни български и чуждестранни плажове? Ако сте планирали ваканция на море, няма начин да не сте си задали вече този въпрос.
Започвате да проверявате и да търсите информация. Натъквате се на доста различни данни, цифри, коментари. Стигате до понятието „Син флаг”. Какво означава то? Наистина ли се присъжда като знак за екологична устойчивост? А на какви изисквания трябва да отговаря истински чистият и поддържан плаж? Морският бряг включва и пристанищата. Как са нещата там? Изобщо, ако една зона се пребори за отличието, дали то е „за вечни времена” или за някакъв определен период? Тогава колко е дълъг той?
„Син флаг” е международно признат символ за екологично чиста среда, управление и контролирано качество. Основател и координатор на международната организация е Foundation for Environmental Education с централен офис в Дания. Ако за туристите активният сезон идва с топлото време и месеците без буквата „р” в името, за проверяващите комисии от Международната програма „Син флаг” лятото започва много по-рано. Например, още от февруари комисия проверяваше български плажове, кандидати да получат „Син флаг” за лятото на сезон 2013.
Какво става, ако по време на сезона има силна буря или се появи екологичен проблем с по-траен характер? Продължава ли гордо да се вее знамето-символ? Как се осъществява контролът за спазване на критериите? Твърде любопитна и показателна е съпоставката колко са отличените българските плажове и марини, спрямо броя на плажовете и пристанищата в други страни, развиващи морски туризъм. Чуйте полезна и интересна информация от Станимир Георгиев – българска програма „Син флаг”.
По публикацията работи: Петра Талева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10